Erdélyi értelmiségiek és több civil szervezet az Európai Parlament Petíciós Bizottságához fordult a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) kialakult helyzet rendezését követelve. A beadványt Kányádi Sándor költő, a tizenhét erdélyi magyar akadémikus közül tizenöt, a BBTE több oktatója, valamint a magyar feliratok kihelyezése miatt menesztett két volt oktatója írta alá.
A kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem a romániai magyar diákság által legnagyobb számban látogatott felsőoktatási intézmény, amely önmagát multikulturálisként határozza meg. Ennek ellenére a Babes-Bolyai Tudományegyetem vezetősége akadályozza a magyar nyelv hivatalos használatát az egyetemi adminisztrációban, a magyar oktatási vonal nagyobb önállóságát és a magyar tagozat számára a valós önigazgatást biztosító magyar tannyelvű karok beindítását.
Jelenleg Romániában nincsen önálló, államilag finanszírozott magyar oktatási nyelvű egyetem, pedig a magyar nemzetiségű lakosság Románia lakosságának 6,6 százalékát teszi ki.
2006. november 22-én Hantz Péter egyetemi adjunktus az egyetem három épületében magyar nyelvű feliratokat helyezett el a román nyelvű feliratokat alá. A feliratokat a biztonsági személyzet néhány órán belül eltávolította. A Babes-Bolyai Tudományegyetem rektora 2006. november 27-én javaslatot tett Hantz Péternek és Kovács Lehelnek az oktatói testületből való kizárására, amit az egyetem Szenátusa elfogadott. Kovács Lehel ugyan nem vett részt a magyar nyelvű táblák kihelyezésében, az egyetem vezetőségének értelmezésében az előkészületekben való szerepvállalása miatt sújtották szankcióval.
Az Európai Parlament Petíciós Bizottságához benyújtott anyagban az aláírók kérelmezik, hogy a Petíciós Bizottság kezdeményezze a Babes-Bolyai Tudományegyetem rektoránál a jogtalanul elbocsátott oktatók visszahelyezését, illetve a többnyelvű feliratok elhelyezését az egyetem épületeiben.
(www.edupress.hu)