Prodi az EU-alkotmányozás újjáélesztését sürgette Berlinben

EU - 2006-11-08

Kedden Romano Prodi a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) úgynevezett Európa-konferenciájának vendégeként  támogatta az európai alkotmány megmentését célzó törekvést, amit a német kormány a jövő év első felében esedékes uniós elnökségének középpontjába állított.

Az olasz kormányfő felszólított arra, hogy 2007 a kontinens számára egy fajta új kezdetet jelentsen. Ennek kapcsán emlékeztetett arra, hogy jövő tavasszal lesz az ötvenedik évfordulója a jelenlegi Európai Unió elődje, az Európai Gazdasági Közösség megalakításának.

 

Az egykori alapító tagoknak - köztük Németországnak és Olaszországnak - történelmi és erkölcsi kötelessége az integráció folyamatának lendületbe hozása - jelentette ki Romano Prodi.

 

A miniszterelnök elutasította a francia, illetve a holland népszavazáson elvetett szerződéstervezet teljes átdolgozását, némelyest ellentmondva az SPD vezetőjének, Kurt Becknek, aki előző nap csupán a szerződés lényegének megmentését tartotta reálisnak. Ugyancsak elutasította Prodi azt a francia javaslatot, hogy egy teljesen lerövidített, úgynevezett "minialkotmányt" bocsássanak vitára.

 

Egyetértett viszont az olasz miniszterelnök a német szociáldemokraták azon álláspontjával, amely szerint az Európai Uniónak a jövőben aktívabb nemzetközi szerepet kellene vállalnia. Prodi szerint az uniónak egyebek között az ENSZ-ben is egységesen kellene fellépnie. Ugyancsak sürgette az euróövezethez tartozó országok közös cselekvését a különböző nemzetközi pénzügyi szervezetekben, így például a Nemzetközi Valutaalapban.

 

A kilátásba helyezett, de az elmúlt hetekben egyre inkább megkérdőjelezett török csatlakozás a konferencia második napján is az egyik fő napirendi téma volt. Több német szociáldemokrata vezető az Ankarát ért európai bizottsági bírálatok ellenére a Törökországgal való csatlakozási tárgyalások folytatása mellett emelt szót. Az állásfoglalásokból kitűnt, hogy a német nagykoalíciót alkotó konzervatívok és a szociáldemokraták nem egyformán ítélik meg ezt a kérdést.

 

Miközben a CDU vezetői, Angela Merkel kancellárral az élen a tárgyalások esetleges megszakítását is kilátásba helyezték, a szociáldemokrata Frank Müntefering alkancellár és Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter kedden is elutasította ezt. A német diplomácia vezetője elismerte ugyan, hogy Törökországban még jelentős reformokra van szükség, de óvott attól, hogy megkérdőjelezzék a csatlakozási tárgyalásokat.

 

 

(MTI)