Az adósságválság a 17 tagú euróövezet magvát is sújtja, ez ügyben ne legyenek illúziók - jelentette ki Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes alelnöke hétfőn, egy brüsszeli tanácskozáson elmondott beszédében.
"Dinamikus és növekvő gazdaság híján Európa azt kockáztatja, hogy jelentéktelenné válik a globális színtéren" - mondta.
A finn liberális politikus szerint Európának olyan gazdasági növekedésösztönző intézkedéseket kell hoznia, amelyek már rövid távon éreztetik bizalomnövelő hatásukat. Úgy vélekedett, hogy pusztán az egységes piac továbbfejlesztését célzó reformintézkedésekkel akár 3 százalékkal is emelhető a GDP 2020-ig.
Olli Rehn arra figyelmeztetett, hogy a befektetői bizalom hiánya és a szuverénadósság-válság immár az egész euróövezetet átható, "rendszerszintű" problémává súlyosbodott.
A múlt héten Spanyolország és Olaszország hitelfinanszírozási költségei fenntarthatatlan magasságokba emelkedtek, ami kiváltotta az Európai Központi Bank beavatkozását. Emelkedett a francia, sőt az eddig teljesen megbízhatónak tekintett német, osztrák, holland és finn kötvények hozama is.
"Egyszerűen nem lehet növekedési stratégiát építeni arra, hogy egyre több adósságot halmozunk fel, amikor a piacok a jelenlegi adósságszint kezelését is megkérdőjelezik" - figyelmeztetett a központi uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény gazdasági-pénzügyi főilletékese.
Az általa említett növekedésösztönző forrás, vagyis az uniós belső piac tökéletesítése olyan további jogszabályok meghozatalában ölthetne testet, amelyek révén a munkaerő, a javak és a szolgáltatások az eddiginél is akadálytalanabbul, bürokratikus megkötésektől mentesebben mozoghatnának Európán belül, tekintet nélkül az országhatárokra.