Schengen módosítása megosztja az EP-t

EU - 2011-05-06

Az Európai Bizottság  bemutatta  javaslatait a bevándorlás hatékonyabb kezelésére, miután Sarkozy és Berlusconi közös levélben fordult Brüsszelhez a mintegy 25 ezer Tunéziából érkező illegális bevándorló helyzetének kezelésével kapcsolatban. A Bizottság bemutatott javaslatait az Európai Néppárt és a Zöldek is üdvözölték, a szocialisták és liberálisok azonban erőteljesen kritizálták.

A Földközi-tenger térségében kibontakozó demokratikus forradalmak által alakuló körülményekre tekintettel Cecilia Malmström uniós belügyekért felelős európai biztos bemutatta kezdeményezéseit, melyek a bevándorlás kihívásainak és lehetőségeinek strukturáltabb megközelítését teszik lehetővé. A javaslatok egyeztetés tárgyát képezik a tagállamok között, ám eredetileg Nicolas Sarkozy francia elnök és Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök kérte levélben Brüsszelt arra, hogy módosítsa a schengeni határok nélküli övezetet létrehozó szerződést.

 

A Bizottság most azt tervezi, hogy korlátozottan, de újra bevezeti a belső határok ellenőrzését „rendkívüli körülmények” esetén. A szerződésben a jelenlegi megfogalmazás ugyanis a „közrendet vagy a belső biztonságot fenyegető komoly veszély” esetén teszi lehetővé a határellenőrzések átmeneti újra bevezetését. Ebbe a kategóriába pedig nem tartozik bele a körülbelül 25 ezer gazdasági migráns. Malmström biztos korábban ugyanis, amikor Franciaország a közrendet fenyegető veszélyre hivatkozva akarta újra ellenőrizni az Olaszországgal közös határát, kijelentette, hogy a tunéziai bevándorlók érkezése miatt még nem áll fenn a fenyegetettség. (EurActiv.hu 2011.04.19.)

 

Egy brüsszeli think-tank a legújabb tanulmányában helytelenítette a tervezett szóhasználatbeli változtatásokat, mert az szerinte a „kormányköziséget” erősíti egy olyan területen, amely jelenleg az EU hatáskörébe tartozik.

 

Malmström azonban erősködött, hogy Schengen egy „fantasztikus eredmény”, amit mindazonáltal még lehet „fejleszteni”. A biztos hangsúlyozta, hogy a változtatások azonban a „több, nem pedig a kevesebb Európa” irányába kell, hogy mutassanak. A további részletekre vonatkozó kérdésre Malmström azt mondta, minden esetben, amikor a belső határellenőrzéseket visszaállítják, egy „európai határozatnak” kell megszületnie.

 

Azt, hogy az eredetileg francia-olasz határvitának induló konfliktusnak végül messzemenő következményei is lehetnek, az is jelzi, hogy Európai Parlament képviselőcsoportjai erőteljes politikai nyilatkozatokkal válaszoltak a bejelentésre. Nem volt meglepetés, hogy az Európai Néppárt üdvözölte a Bizottság terveit. Manfred Weber német néppárti képviselő szerint helyes, hogy a Bizottság erősíteni kívánja az EU hatáskörét a migrációs kérdés kapcsán, szerinte döntő fontosságú, hogy a határok bármilyen átmeneti visszaállítása az EU intézményeinek jóváhagyásával történjen. „Vannak helyzetek, amikor ez a megfelelő lépés. Azonban nem szabad egyoldalúan tagállami szinten bevezetni” - mondta Weber a határellenőrzésekről.

 

Ezzel szemben az Európai Szocialisták Pártja (PES) elítélte a javaslatokat, amelyek szerintük „a konzervatívok kísérlete arra, hogy felszámolják a schengeni egyezményt”. „Az Európai Bizottság megadja magát Nicolas Sarkozy francia elnök és Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök kéréseinek, akik egyre erősebb nyomást gyakorolnak az Európai Unióra, hogy szigorúbb szabályokat alkalmazzanak a bevándorlásra” - áll a szocialisták közleményében, akik szerint egy olyan alapszerződés, mint a schengeni egyezmény módosítása, magának az Európai Uniónak az alapjait támadná meg, minthogy a szabad mozgás az egyik olyan alapvető érték, amelyre az Unió épül.

 

A liberális ALDE csoport szintén hasonló véleményt fogalmazott meg: „A bevándorlási hullámokra adott válasz nem lehet a határellenőrzések visszaállítása, vagy a schengeni szabályok megváltoztatása” - mondta a frakció elnöke, Guy Verhofstadt.

 

Meglepetés volt azonban az Európai Parlamentben, hogy a Zöldek/Európai Szabad Szövetség képviselőcsoportja is úgy vélte, hogy a Bizottság a javaslataival inkább megerősíti, mint lebontja a schengeni rendszert. Igaz, rámutatnak arra, hogy a határellenőrzések visszaállítása aláásná a schengeni egyezmény szellemét, de hangsúlyozták, hogy a Bizottság ezeket a döntéseket uniós szinten kívánja meghozni, nem pedig tagállami szinten, maguk az intézkedések pedig csak rendkívüli helyzetekre lennének alkalmazhatóak és pusztán átmenetileg.

 

Franciaország szintén nyilatkozatot adott ki, amelyben üdvözölte, hogy a Bizottság a javaslataival elsőként hozzájárult a vitához: „Érdeklődéssel vesszük tudomásul, hogy a Bizottság egy olyan mechanizmus kidolgozását tervezi, amely lehetővé tenné a belső határok bizonyos részein átmenetileg az ellenőrzések bevezetését nehézségek és hiányosságok esetén” - áll a francia nyilatkozatban. Párizs emellett hangsúlyozta, hogy a schengeni rendszert meg kell reformálni és erősíteni, a tárgyalásokat pedig ezután miniszteri szinten és az állami vezetők szintjén kell folytatni.

 

"Forrás: EurActiv.hu"