A Szíriát, Iránt, illetve Fehéroroszországot sújtó büntetőintézkedések fenntartásáról, illetve kiegészítéséről döntöttek egyebek mellett az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei zsúfolt napirendű hétfői luxembourgi találkozójukon.
Az unió további 16 fővel kibővítette azoknak a fehéroroszországi személyeknek a listáját, akiket vízumtilalommal sújtottak, valamint elrendelték velük szemben az Európában elérhető javaik befagyasztását. Eddig 192 személy volt a tilalmi és vagyonbefagyasztási listán - mindegyikük a Lukasenka-rezsim prominense, illetve az állami elnyomó gépezet működtetője. Az eddigi listát egy évvel meghosszabbították.
Egyidejűleg azt is megerősítették, hogy a civil világgal viszont tovább építi kapcsolatait az EU.
Szíriát illetően a miniszterek a szankciók bővítését és folytatását helyezték kilátásba, amíg "vége nincs az elfogadhatatlan erőszaknak" és "döntő előrelépés" nem mutatkozik egy békés és demokratikus átmenet irányában. A miniszterek luxembourgi tanácskozásán kiadott közlemény kiemelte: az EU folyamatos felülvizsgálat alatt tartja és megfelelőképpen módosítja a rezsim és az azt támogató cégek és személyek elleni, célzott büntetőintézkedéseit.
Az unió egyben üdvözölte, hogy a politikai ellenzék próbál egységes platformot alkotni, és pozitív lépésnek minősítette a szíriai nemzeti tanács létrehozását.
A külügyminiszterek mély csalódásukat fejezték ki, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem tudott határozatot hozni a szíriai helyzetről. A határozatot - amely világosan rámutatott volna arra, hogy a damaszkuszi rezsim a saját lakossága ellen elkövetett véres erőszakkal elvesztette politikai legitimitását - a Szíriában jelentős érdekeltségekkel rendelkező Oroszország és Kína akadályozta meg.
Iránnal kapcsolatban elsősorban az emberi jogok helyzetének további romlását állapították meg. Az intézkedések tervezett kiszélesítése értesülések szerint 29 személlyel, köztük 3 miniszterrel bővítené az eddigi tilalmi listát.
Aggódó hangú nyilatkozatot adtak ki a miniszterek Jemenről is. Arra szólították valamennyi politikai felet, hogy biztosítsanak rendezett és bevonó jellegű átmenetet, továbbá tartózkodjanak az erőszaktól, és garantálják a nemzetközi emberi jogi alapértékek tiszteletben tartását.
Ami Líbiát illeti, a külügyminiszterek megerősítették az unió elkötelezettségét egy új, stabil, független és demokratikus rendszer kiépítésének támogatására. Az unió egyúttal segítséget ígért a líbiai gazdaság talpra állításához is.
A miniszterek - szóbeli nyilatkozatokban - Egyiptomot a vallásszabadság tiszteletben tartásának alapvető fontosságára emlékeztetették. Az országban ugyanis halálos áldozatokat követelő zavargások zajlottak le keresztények és muszlimok között, illetve a biztonsági erők a keresztény tüntetőkkel szemben erőszakot alkalmaztak.
Forrás:MTI