Brüsszelben bemutatták annak magas szintű szakértői munkacsoportnak javaslatait, amelyet az európai tejtermelő szektor válságkezelésére hoztak létre. A munkacsoport hét ajánlást fogalmazott meg az ágazat számára, amelyek elsősorban a szerződéses kapcsolatok átláthatóságának növelését, a termelői alkupozíció megerősítését, rugalmas piacszabályozó eszközök (biztonsági háló) létrehozását és az áringadozás csökkentését célozzák.
Tabajdi Csaba európai parlamenti képviselő üdvözölte az Európai Bizottság erőfeszítéseit, ám aggodalmát fejezte amiatt, hogy a javaslatok önmagukban nem elegendőek a válság megnyugtató kezelésére.
A Bizottság elfeledkezik arról, hogy nem egy közönséges szektorról, hanem alapágazatról van szó, ahol a rossz döntések akár 5-10 évre is visszavethetik a termelést. Magyarországnak úgy tűnik, egyre kevesebb szövetségese van abban a harcban, amit az előző kormány a tejkvóták visszaállításáért folytatott. Magyarország a termelőknek szánt üzenetként azt szerette volna elérni, hogy legalább a 2010-re tervezett kvótaemelést fagyasszák be, de ez a kérés is süket fülekre talált. - mondta Tabajdi Csaba, az Európai Parlament Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottságának főtagja.
Tudni kell, hogy a teljes uniós termelés a jelenlegi kvótaszint alatt van. A tagországok a rájuk eső részt arányosan osztják el a termelőik között. A kvóták emelését eredetileg azzal az indokkal vezették be, hogy a versenyképesen termelni tudó gazdaságok több kvótához juthassanak. Végül a hatás fordított lett, az egész európai ágazat versenyképessége romlott, igaz, több világpiaci tényező összetett hatásaként. - hangsúlyozta a képviselő.
A tejkvóta-rendszer felszámolása jelenleg a termelés koncentrációja, és egyes területeken való részleges vagy teljes megszűnése felé hat. A kvótarendszer eltörlése esetén az olcsóbb importtermékek aránya nőne, a magyar gazdaságok általános versenyképességi problémái még egyértelműbbé válnának, a hazai termeléscsökkenés pedig valószínűleg felgyorsulna. Tehát a kvótaemelés a magyar tejtermelés számára egyértelműen hátrányos. Sajnos a termelői ár esése jelenleg egyáltalán nem mutatkozik meg a fogyasztói árképzésben, tehát a vásárló nem kapja meg olcsóbban ma sem a tejtermékeket. A különbséget elnyelik a feldolgozók és a kereskedelmi láncok.
OS