Új irány a fogyatékosságügyi stratégia végrehajtásában

EU - 2011-06-17

Az Európai Parlament Foglalkoztatási- és Szociális Bizottsága csütörtökön elsöprő többséggel szavazta meg Kósa Ádám fideszes EP-képviselőnek a fogyatékossággal élő emberek mobilitását és társadalmi befogadását elősegítő jelentését.

     Kósa Ádám ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy az idősödő európai társadalom számára a foglalkoztatáspolitikai és az önálló életvitelbeli kihívások kezelésében megkerülhetetlen lesz a több tízmillió fogyatékossággal élő ember oktatási és munkaerő-piaci integrációja, ezért ennek elősegítése érdekében határozott lépéseket kell tenni.

A jelentés szervesen kiegészíti az Európai Bizottság 2010 novemberében bemutatott tízéves fogyatékosságügyi stratégiáját. Kiemelendő, hogy a többi képviselő által a dokumentumhoz beadott több mint 220 egyéni módosító javaslat közel kétharmadát sikerült 28 kompromisszumos módosító indítványként megfogalmazni, melyeket a bizottság pártállástól függetlenül egyöntetűen (mintegy 91%-os arányban) támogatott.

 

A dokumentum konkrét intézkedéseket sürget a fogyatékossággal élő emberek mobilitásának és kommunikációjának megkönnyítése, valamint képzésük és foglalkoztatásuk elősegítése érdekében. A jelentés legfontosabb kézzelfogható eredménye az lehet, hogy az Európai Bizottság által jövőre tervezett európai akadálymentesítési jogszabálycsomagban a jelentésben elfogadott elvárások és szempontok alapján hangsúlyosabban jelenhetnek meg a fogyatékossággal élő emberek igényei és érdekei az Európai Unióban.

 

Siker, hogy a ma elfogadott jelentés a strukturális alapoknak a fogyatékossággal élő emberek számára történő felhasználására vonatkozóan is megerősítő és előrelépést jelentő igényeket támaszt. Az is kiemelendő, hogy a dokumentumban számos új elvárás fogalmazódik meg az infókommunikációs technológiák fejlesztésétől a közbeszerzésekre vonatkozó szabályozás felülvizsgálatáig. Új, az embert a középpontba helyező szemlélettel nagyobb hangsúlyt kapna továbbá a fogyatékossággal élő gyermekek családjainak támogatása, különös tekintettel a befogadó oktatás erősítésére, valamint a ritka betegségekben szenvedő családtagok helyzetének előmozdítására is.

 

Háttér:

 

A jelentés elfogadását március óta tartó intenzív tárgyalássorozat előzte meg, melyen többek között számtalan európai és magyar fogyatékosságüggyel foglalkozó civil szervezet, az Európai Bizottság és a soros elnökséget betöltő magyar kormány is részt vett.

 

Az Európai Parlament plenáris ülése várhatóan októberben fogja jóváhagyni a dokumentumot. Ezt megelőzően szeptemberben egy általános meghallgatás keretében a néppárti frakció szervezésében Kósa Ádám ismét egyeztetést fog tartani a fogyatékosságügyi civil szervezetek és az európai uniós intézmények vezetőivel.

 

 

 

 

    Kiadó: Magyar Néppárti Képviselőcsoport, Európai Parlament