Uniós szinten közelítenék az egyetemeket és a vállalatokat

EU - 2010-03-23

Nagy többséggel fogadta el az Európai Parlament Kulturális és Oktatási Bizottsága az egyetemek és a vállalkozások együttműködéséről szóló előterjesztést március 23-án. A jelentés felszólítja az Európai Bizottságot, hogy dolgozza ki a két szféra közötti mobilitás jogi kereteit, illetve hogy ismerje el a tanulás felsőoktatás és vállalatok összefogásában megvalósuló formáit. A dokumentum főelőadója Schmitt Pál, az Európai Parlament alelnöke - írja a fidesz.hu.

 

"A felsőoktatás és a vállalkozások együttműködése kölcsönös előnyökkel jár, mivel az egyetemek közvetlen visszajelzést kaphatnak a cégek elvárásairól, míg a vállalkozások részvétele a kutatási-képzési programokban versenyelőnyhöz juttathatja őket" - hangsúlyozta március 23-án Schmitt Pál. A jelentés célja, hogy a hallgatók és oktatók közvetlen, gyakorlati tapasztalatot szerezzenek. A sikeres együttműködés feltétele azonban a jogi környezet kialakítása, melyhez szükséges esetenként az állam, a régió és a helyi hatóságok támogatása - áll a dokumentumban. Az alelnök úgy véli: a konkrét ösztönző mechanizmusokat maguknak a tagállamoknak kell kialakítaniuk. Az előterjesztést 29-1 arányban fogadták el, várhatóan pedig áprilisban kerül az Európai Parlament elé.

"Bízom benne, hogy Magyarországon is figyelembe veszik jelentésem javaslatait, ugyanis az 56 százalékos hazai foglalkoztatási mutató az egyik legalacsonyabb az egész Európai Unióban és drámaian megemelkedett a diplomás munkanélküliek aránya. Fontosnak tartom megvizsgálni, hogy vajon a diplomák minőségével van-e baj, vagy esetleg a vállalatok követelnek túl sokat a pályakezdőktől. Véleményem szerint, a képzésbe integrált gyakornoki programok nagymértékben segítik a pályakezdők helyzetét, ezért ezt támogatni és kreditekkel honorálni szükséges" - mondta el Schmitt Pál.

(Forrás: fidesz.hu)