A fogyasztóvédelem vizsgálta a kenyér minőségét

Fogyasztóvédelem - 2006-12-28

A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség az ország egész területére kiterjedően vizsgálta a kereskedelemben értékesített, csomagolatlan és csomagolt fehér, illetve félbarna kenyereket, tömegtől és a minőség megőrzési idejétől függetlenül.

A vizsgálat során arra törekedtek, hogy minél több gyártó minél többféle terméke kerüljön górcső alá. Az ellenőrzés során 209 gyártó 600 kenyér - ezen belül 321 db (53%) félbarna-, 261 db (44%) fehér-, és 18 db (3%) egyéb kenyér minta vizsgálatára került sor. A minták 79%-a (474 db) tartozott a többnapos és mindössze 21%-a (126 db) a 24 órás kenyerek közé.

 

 Miután a vizsgálat három hónapon át tartott, ebből adódóan előfordult, hogy egy-egy gyártó terméke újra vizsgálatra került. Megállapították, hogy a hibás terméket előállító gyártók mindössze 25%-a javított a kenyér minőségi jellemzőin, a gyártók többsége (75%) azonban továbbra sem korrigálta hibás termékeinek paramétereit.

 

 A vizsgálat főbb megállapításai, tapasztalatok:

A termékek jelölésének vizsgálata során 96 minta (16%) jelölése nem felelt meg az előírásoknak. A legtöbb jelölési hibát (40 mintánál) az okozta, hogy a gyártók nem megfelelő lisztet használtak fel, vagy nem az előírt lisztaránynak megfelelően állították elő termékeiket. Fontos megjegyezni, hogy 17 mintánál a jelölési hibák halmozottan fordultak elő.

 

A fogyasztók pénztárcáját igen érzékenyen érintő nettó tömeg eltérést, - amely széles skálán mozgott - 50 mintánál (8%) tapasztaltak az ellenőrök. Az ötven mintából 12 kenyérnél mindkét részmintánál, 38 kenyérnél "csak" az egyik részmintánál tapasztaltak tömeghiányt.  A vizsgált kenyerek 26%-ánál (156 minta) találtak a megengedett sótartalomnál magasabb értéket.

A vizsgálatok során megállapították, hogy 88 minta (15%) savfoka nem érte el az előírt értéket.

Műszaki jellemzők tekintetében a 600 kenyérminta 41%-a (245 db) nem felelt meg. Ebből 45 termék esetében a hibák halmozottan fordultak elő. Mindössze a gyártók 3%-a nem használt semmilyen adalékanyagot a kenyér előállítása során.

 

Intézkedések:

A hibás termékek szakvéleményeit átadták a területileg illetékes felügyelőségeknek, hogy megtegyék a szükséges intézkedéseket. Az előállítókat, illetve a forgalmazókat a vizsgálati díjak megfizetésére kötelezték.

 

A vizsgálati eredmények a pékek, a sütödék szakmai támogatottságának hiányát is tükrözik, ezért a szövetségeknek, szakmai szervezeteknek a jövőben nagyobb figyelmet kell fordítani arra, hogy a fogyasztók jó minőségű terméket vásárolhassanak.

(www.szmm.gov.hu)