Az MNB 22 millió forintra bírságolta a HOLD Alapkezelőt

Fogyasztóvédelem - 2019-05-06

Huszonkét millió forint bírságot szabott ki a HOLD Alapkezelő Befektetési Alapkezelő Zrt.-re a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a társaság és az általa kezelt befektetési alapok működését érintő jogsértések miatt - közölte a jegybank hétfőn.

Az MNB a közlemény szerint átfogó ellenőrzést végzett a társaságnál, tevékenységét 2016. január 1-jétől kezdődően áttekintve. A vizsgálat jogszabálysértő hiányosságokat tárt fel többek között az osztalék megállapítása és kifizetése, a javadalmazási politika és gyakorlat, valamint a bizalmas információkhoz hozzáférő releváns személyek személyes ügyleteire vonatkozó belső szabályozottság tekintetében.

A vizsgálat egyebek mellett megállapította, hogy a kezelt befektetési alapok kezelési szabályzatainak forgalmazási díjra vonatkozó információi nem voltak összhangban a releváns forgalmazási szerződésben foglaltakkal.

Az alapkezelő egyes befektetési döntéseit nem a jogszabály által elvárt, ügyfélérdekeket védő gondossággal és körültekintéssel hozta meg, a befektetési döntések végrehajtása pedig nem különült el maradéktalanul azok elszámolásától és adminisztrálásától.

Az előzetes ügyféltájékoztatás körében az alapkezelő által alkalmazott alkalmassági tesztek hiányosságai, illetve egyes esetekben a válaszok nem megfelelő kiértékelése - a teszt funkciójával ellentétben - nem adott teljes körű képet az ügyfelek befektetési ismereteiről, illetve kockázat- és pénzügyi teherviselő képességéről.

Az egyes informatikai rendszerek, a katasztrófa-elhárítás tervezése és kezelése, a katasztrófa-helyreállítási tervek, az adatszolgáltatási és szavatolótőke-követelmény számítási gyakorlat, valamint a szakmai felelősségbiztosítás tartalma sem felelt meg maradéktalanul a jogszabályi előírásoknak.

Az MNB a bírság összegét elsősorban az alapkezelő tőkepiaci súlyából fakadó piaci- és ügyfélkockázatok, valamint a - részben rendszerszintű és az ügyfelek széles körét érintő - jogsértések mögött húzódó hiányosságok alapján állapította meg. Enyhítő körülményként vette figyelembe, hogy a társaság már a vizsgálat során számos azonnali intézkedést tett a hiányosságok megszüntetése érdekében, továbbá, hogy a feltárt jogsértéseknek nem volt negatív hatása a pénzügyi intézményrendszer tagjaira.