A fogyasztói csoportokat valós társadalmi igény hozta létre. Elsősorban azok a fogyasztók igyekeztek élni ezzel a lehetőséggel, akik más módon nem tudtak hitelhez jutni. A gyakorta megtévesztő reklámok hatására hitelnek gondolva a meghirdetett lehetőséget, anyagi gondjaikra jó néhányan a fogyasztói csoportoknál kerestek megoldást.
Az Országgyűlés Fogyasztóvédelmi bizottsága 2011. május 17-ei ülésén tárgyalt a fogyasztói csoportok tevékenységének tapasztalatairól és a működésükre vonatkozó jogi szabályozás kialakításáról. A téma megvitatásában részt vett a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára és helyettes államtitkára, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke és alelnöke, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium helyettes államtitkára, a Gazdasági Versenyhivatal Fogyasztóvédelmi irodájának vezetője, a Fogyasztói Csoportok Egyesületének elnöke, valamint a fogyasztóvédő civil szervezetek képviselői.
A bizottság tagjai között egyetértés alakult ki abban a tekintetben, hogy a fogyasztói csoportok tevékenysége sürgős szabályozást igénylő kérdés. A lehetséges megoldás egyik eleme új fogyasztói csoportok létrehozásának a tilalma, amely rendelkezést a Nemzetgazdasági Minisztérium a fogyasztóvédelemről szóló törvénybe kívánja beilleszteni. A kérdés rendezésének másik fontos eleme a már működő fogyasztói csoportokra vonatkozóan olyan szabályozás megalkotása, amely e csoportok tevékenységének ”kifuttatásáig” megfelelő megoldást és garanciát biztosít a fogyasztók védelme és a csoportok tevékenységének ellenőrzése érdekében. Az átmeneti időszakra vonatkozó jogi szabályozás kialakítása során elengedhetetlen annak felmérése, hogy mekkora fogyasztói kört és milyen összeget érint a fogyasztói csoportok működése.
Mint a Fogyasztóvédelmi bizottság elnöke fontosnak tartom, hogy nemcsak képviselőtársaimmal, hanem a kormány képviselőivel is egyetértettünk abban, hogy a terület szabályozása záros határidőn belül megoldandó feladat.
Simon Gábor,
a Fogyasztóvédelmi bizottság elnöke
Kiadó: MSZP