Gyerekjátékok: Megdöbbentő a helyzet.
A Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség országos vizsgálat keretében vizsgálta az import játékok forgalmazási körülményeit, mivel a hasonló jellegű múlt évi vizsgálat igen kedvezőtlen tapasztalatokkal zárult. A mostani eredményeiről Jeney Géza igazgatót kérdeztük.
- Miért épp a gyerekjátékok forgalmazását vizsgálták?
- Az Európai Unió külön direktívában foglalkozik a játékforgalmazási témakörrel, tekintettel arra, hogy a gyerekek ? különösen a 3 év alattiak ? nem tudják kontrollálni tevékenységüket. Így természetszerűen a szájukba veszik, rágják, nyalogatják a játékokat, ami olyan potenciális veszélyeket rejt magában, hogy a kisméretű játékok lenyelése fulladást okozhat, az esetleges színező anyagok negatív vegyi hatása mérgezést eredményezhet. A ját ékpisztolyok és nyilak esetenként kimondottan életveszélyesnek minősíthetőek.
A vizsgálat elsődleges célja az volt, hogy a biztonságossági követelményeknek meg nem felelő játékok kikerüljenek a kereskedelmi forgalomból. A felügyelők ennek megfelelően elsődlegesen azt vizsgálták, hogy korábban már veszélyesség miatt letiltott termékek vannak-e a boltok polcain, illetve, hogy az értékesítésre kínált termékeket ellátták-e az előírásoknak megfelelő magyar nyelvű címkével és vásárlási tájékoztatóval.
- Milyen rendellenességeket tapasztaltak?
- A vizsgálat 20 kereskedelmi egységet érintett és ebből 14-ben találtak a felügyelők valamilyen szabálytalanságot. A kifogásolási arány ennek megfelelően 70%-os volt. Ez mindenféleképpen igen aggasztó eredmény.
A felügyelők a vizsgálat során több ezer terméket vizsgáltak meg, az egyedüli kedvező tapasztalat az volt, hogy a korábbi évben veszélyessége miatt már letiltott játékokat az ellenőrzött üzletekben nem találtunk. Ettől függetlenül, elsősorban a távol-keleti termékeket árusító, úgynevezett ?speciális típusú? üzletekben alapvető és kardinális jellegű hiányosságokkal, jogsértő cselekményekkel találkoztunk.
- Kérünk néhány példát!
- A vizsgálat keretében mintavételekre is sor került. A mintákat a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség Könnyűipari Osztálya vizsgálta be. Az eddig elvégzett és ismertté vált vizsgálatok viszont azt az eredményt hozták, hogy a megmintázott termékek mindegyikével adódtak gondok.
Az egyik kifogásolt termék egy összecsukható játék vasalódeszka volt. E termékkel az volt a gond, hogy nem elégítette ki a vonatkozó jogszabály és szabvány biztonságossági előírásait, ezért használata során veszélyeztette a gyermekek biztonságát. (Az ollómozgást végző elemek között nem volt megfelelő távolság, így a gyermekek ujja a mozgó elemek közé szorulhat.)
A másik bevizsgált és kifogásolt termék egy olyan 6 darabos kislabda készlet volt, amely csomagolásán nem tüntették fel, hogy annak használata csak 3 év feletti gyermekek számára ajánlott. A kis labdák ugyanis méretüknél fogva könnyen lenyelhetőek a kicsik számára és ez akár életveszélyt is okozhat.
- Korábban is problémát okozott a magyar nyelvű vásárlási tájékoztató hiánya. Most találtak-e ilyen játékokat?
- A folyamatos ellenőrzések ellenére még mindig nagyon sok olyan termék van az üzletek polcain, amelyek a magyar nyelvű címke és vásárlási tájékoztató hiánya vagy elégtelensége miatt nem felelnek meg a forgalomba hozatal követelményeinek.
Különösen elszomorító, hogy sok esetben a nagy értékű, bonyolultabb, összeszerelést, illetve kezelést és használatot igénylő játékokhoz sem adtak magyar nyelvű használati utasítást. Holott a vonatkozó jogszabály kifejezetten előírja, hogy az import termékeknél a termékhez csatolandó magyar nyelvű használati és kezelési útmutatónak azonos tartalmúnak kell lennie, mint a terméken lévő idegen nyelvűnek. Sajnos több olyan üzlet is akadt, ahol az erre irányuló kifogás az áruk széles körét érintette, azaz több száz értékesítésre kínált termék nem felelt meg a forgalomba hozatali feltételeknek. Ezért a nagy összegű pénzbírságok mellett államigazgatási jogkörben is köteleztük a forgalmazókat a jogsértő cselekmények megszüntetésére, a jogszerű állapot helyreállítására.
- Hol bírságoltak?
- Néhány igen kirívó esetet sorolnék fel. Egy hajdúböszörményi, távol-keleti termékeket forgalmazó üzletben 481 darab, összesen 242.350 forint értékű játékárun semmiféle magyar nyelvű jelölés nem volt elhelyezve. Emiatt a termékek származásáról, rendeltetéséről, használatáról, kezeléséről semmit sem tudhattak meg a vásárlók. (Bírság 500.000 forint.)
Egy hasonló üzletkörű hajdúnánási üzletben ugyancsak közel 500 darab és 300.000 forintot meghaladó összértékű játékárut kifogásoltak a felügyelők. A kifogásolt termékeken itt sem helyeztek el semmiféle magyar nyelvű tájékoztatást, plusz problémaként jelentkezett, hogy az üzletben mintegy 30 millió Ft összértékű áru eredetét nem tudták hitelt érdemlően igazolni. (Bírság 600.000 forint.)
Derecske, Püspökladány, Hajdúszoboszló távol-keleti termékeket forgalmazó üzleteiben többszázezres értékben forgalmaztak magyar nyelvű használati utasítás nélküli termékeket, de ezen üzletek közt is előfordult, hogy 10 millió Ft-on felüli értékben nem tudták igazolni az áruk eredetét. Mindhárom üzletet 400.000 forintra bírságoltuk.
Debrecenben, egy frekventált helyen lévő fabódéban engedély nélkül, jogszerűtlenül árultak játékféleségeket, de ugyanitt tapasztalták a felügyelők, hogy a kereskedő nyugtatömbje már az előző napon betelt, így természetszerűen a próbavásárláskor fizetési jegyzéket sem adtak. Ugyanitt közel 100 játék magyar nyelvű címkével nem volt ellátva. A kiszabott pénzbírság mellett a polgármesteri hivatal felé is intézkedtünk az illegális tevékenység megszüntetése érdekében.
- Hogyan összegezné a vizsgálatot?
- Összesen 1.646 db termék esetében kellett valamilyen hatósági intézkedést tenni. A megyei felügyelőség 14 kereskedővel szemben kezdeményezett valamilyen eljárást, összesen közel 3 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabtunk ki. A 70 százalékos kifogásolási arány miatt a helyzetet aggasztónak nevezném.
H.I.