Nem hamisítják az ásványvizeket, de nem mindig szerepel a címkén a származási hely

Fogyasztóvédelem - 2006-12-30

 Az elmúlt években a hazai háztartások ásványvízfogyasztása növekedett a legnagyobb mértékben. Az élelmiszerkereskedelemben folytatott ellenőrzési tapasztalatok, valamit a természetes ásványvizek táplálkozásban betöltött szerepe tette indokolttá a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség által elrendelt utóellenőrzést.

Ez év októberében 10 területi felügyelőség (Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Fejér, Hajdú -Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest megyei és a fővárosi felügyelőség) végezte el az ellenőrzést.

 

Ennek során a területi felügyelők összesen 327 üzletet ellenőriztek, amelyből 285-ben, vagyis 89%-ában tártak fel valamilyen szabálytalanságot.

A vizsgálatot végző felügyelők összesen 3.287.890 liter ásványvizet ellenőriztek, amely mennyiség 4.209 fajta (db) termékből tevődött össze.

 

 A vizsgálatok megállapítása szerint a legtöbb hiba abból adódott, hogy a címkéken nem tüntették fel pl. a víz származási helyét, vagy a forgalmazót, illetve, hogy az egyébként megjelölt származási helyet a gyártók nem tudták igazolni. A vizsgálatot végző felügyelők ugyanakkor 210 esetben kifogásolták a jellemző összetevők mennyiségét és azt, hogy az üvegek címkéin nem megfelelően tüntették fel az összes oldott ásványianyag-tartalmat.

 

Az ásványvíz kitermelése során azonban számos körülmény befolyásolhatja a tényleges oldott ásványianyag-tartalmat. Emiatt jogszabály rendelkezik arra vonatkozóan, hogy az ásványvíz összetétele és hőmérséklete a víznyerő helyen közel állandó, vagy a természetes ingadozás határain belül van. A természetes ingadozás határai jelenleg nem szabályozottak, de szakirodalmi adatok szerint szélsőséges esetekben egy-egy jellemző esetében meghaladhatják a 20%-ot is.

A vizsgált 108 minta közül csupán 4 termék esetében tapasztaltak ennél nagyobb eltérést a mért összes oldott ásványianyag-tartalom tekintetében, ugyanakkor a hidrogén-karbonát és a szén-dioxid tekintetében mért értékek kivétel nélkül megfeleltek a törzskönyvben deklarált adatoknak.

 

Az előzőekből következik, hogy a hazai és import termelők nem töltik fel csapvízzel a palackokat, vagyis nem hamisítják az ásványvizeket, illetve a palackozási technológiával kapcsolatos jogszabályi előírásokat maradéktalanul megtartják.

 

Összességében megállapítottuk a felügyelők, hogy a kiválasztott termékcsoportnál jelentős jelölési hiányosságok, szabálytalanságok fordultak elő, amelyet az intézkedések száma és a szankciók mértéke igazolt. A területi felügyelők 56.820.700 forint értékben feltételhez kötötték a palackozott víz forgalmazását. Ilyen feltétel például, hogy szerepeljen a címkén a származási hely, illetve a forgalmazó. Több mint 59 millió Ft összegű minőségvédelmi és 2 millió Ft-ot meghaladó fogyasztóvédelmi bírságot szabtak ki a felügyelőségek.

 

(forrás:fvf)