Nyári élelmiszer-ellenőrzéseken 600 millió bírságot szabtak ki

Fogyasztóvédelem - 2006-09-27

A nyári idegenforgalmi időszakban az élelmiszerellenőrző hatóságok több mint 34 ezer egységet vizsgáltak, és több mint 600 millió forint bírságot szabtak ki - mondta Szeitzné Szabó Mária, a Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal (MÉBIH) főigazgatója sajtótájékoztatón Budapesten.

A nyári idegenforgalmi időszakban az élelmiszerellenőrző hatóságok több mint 34 ezer egységet vizsgáltak, és több mint 600 millió forint bírságot szabtak ki - mondta Szeitzné Szabó Mária, a MÉBIH főigazgatója sajtótájékoztatón Budapesten.

 

A MÉBIH koordinálásában a hatóságok összehangolt ellenőrzése során 100 ezernél is több élelmiszer-tételt ellenőriztek. A komplex ellenőrzés négy hatóság, a közegészségügyi, az állategészségügyi, a növényegészségügyi és a fogyasztóvédelmi hatóság együttműködésén alapult. A nyári fokozott ellenőrzések nyomán az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) 21 egység üzemeltetését függesztette fel súlyos közegészségügyi hiányosságok miatt.

 

Az ÁNTSZ mintegy 287,5 millió forint, az Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Állomások (ÁÉEÁ) 68,4 millió forint, a Növény- és Talajvédelmi Központi Szolgálat (NTKSZ) 15,8 millió forint, a Fogyasztóvédelmi Felügyelőségek (FVF) 239,7 millió forint bírságot szabott ki.

 

Szeitzné Szabó Mária tájékoztatása szerint az állategészségügyi hatóságok több mint 118 ezer élelmiszer-tételt ellenőriztek, amelyből mintegy 2.400-at kifogásoltak, a forgalomba került élelmiszerek 98 százaléka megfelelő volt.

 

A növényegészségügyi hatóság friss zöldség-gyümölcs ellenőrzése során a megvizsgált 108 élelmiszer-tételből 49 esetben találtak az ellenőrök részben romlott, hibás, vagy szennyezett terméket. A megengedettnél magasabb mennyiségű növényvédőszer-maradékot a vizsgált tételek 0,9 százalékában találtak.

 

A fogyasztóvédelmi felügyelőségek mintegy 23 ezer élelmiszer-tételt ellenőriztek, amelynek 27 százalékát kifogásolták az ellenőrök.

 

Szeitzné Szabó Mária ismertette: szabálytalanságokat tapasztaltak a lejárt minőség-megőrzési idejű termékek forgalmazásában, a hűtés és árutárolás terén, a személyi higiéniában, és előfordult az engedély nélküli tevékenység, a dokumentáció hiánya, valamint termékjelölési hibákat is találtak az ellenőrök. Aggasztónak nevezte, hogy az eddigi szigorú hatósági ellenőrzések ellenére is találtak a piacon az ellenőrök olyan húsfeldolgozókat, raktárakat ahol engedély nélküli tevékenységet folytattak, valamint, hogy megnőtt a szalmonellás megbetegedések száma és ételmérgezés is előfordult.

 

A pozitív tendenciákat ismertetve a főigazgató elmondta: a termékek nyomonkövethetősége javult, a kifogásolási arány alacsonyabb volt az előző évinél. A gyermek- és ifjúsági táborok, továbbá a strand-büfék, fagylaltozók üzemeltetése, valamint a sörök minősége, mennyisége megfelelő volt.

 

Szeitzné Szabó Mária kiemelte: támogatja azt a törekvést, amely szerint minél több esetben nyilvánosságra kell hozni azoknak a nevét akiknél súlyos, szándékos és a fogyasztókat veszélyeztető hiányosságokat találnak, továbbá le kell bontani azokat a jogi akadályokat, amelyek a hatóságok számára az adatok nyilvánosságra hozatalát megnehezítik. (forrás: Qfórum/MTI)