"Veszélyes járókákat és bébikompokat vont ki a forgalomból a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság"

Fogyasztóvédelem - 2011-07-28
A gyermek életének első három évében már számtalan termékkel találkozik, amelyektől joggal várható el, hogy megbízhatóak, tartósak, biztonságosak legyenek. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság kiemelten ellenőrzi a gyermekek által használt termékeket és piacfelügyeleti ellenőrzései során törekszik a különböző funkciójú, igen széles választékban kínált termékeket az éves vizsgálataiba bevonni.

Az ellenőrzés elsődleges célja a nem biztonságos járókák és bébikompok forgalomból történő kiszűrése, a RAPEX bejelentésekben szereplő ilyen típusú veszélyes termékek megtalálása volt. A bébikomp uniós projekt eredményeképpen az utóbbi hónapokban több bébikomp került a RAPEX-es listára. További cél volt a jogellenes forgalmazás feltárása – különös tekintettel a vizsgálandó gyermekgondozási cikkek jelöléseire és figyelmeztető felirataira –, és jogsértés megállapítása esetén a jogkövető magatartás kikényszerítése.

 

A NFH vizsgálata az alábbi termékekre terjedt ki:

 

 

-      Max. 15 kg-os gyermekek által használandó járókák és összecsukható járókák. A járóka olyan határoló szerkezet, amely a gyermek rövid idejű elhelyezésére való, a játékhoz szükséges elegendő hellyel. Elláthatják görgőkkel/kerekekkel, a tartószerkezete (alja, amin a gyerek fekszik vagy áll) sok esetben állítható magasságú. A járóka bútornak minősül.

 

-      Bébikompok. A bébikomp olyan szerkezet, melyben a baba ülő vagy álló helyzetben van és amelynek segítségével változtatni tudja helyzetét . A már felülni képes, de járni még önállóan nem tudó csecsemők számára készül. A bébikomp gyermekgondozási cikknek minősül.

 

 

Az ellenőrzés helyszínei a bevásárlóközpontok, baba-mama áruházak, áruházláncok, kis- és nagykereskedelmi egységek voltak.

 

 

A 4 hetes vizsgálat során járókából összesen 103-féle, 209 db terméket ellenőriztek a felügyelők, amelyből 34 db (16%) esett kifogásolás alá. Bébikompból pedig összesen 104-féle, 161 db termék ellenőrzésére került sor, amelyből 53 db (33%) esett kifogásolás alá. Összesen 13 db (6%) járóka esetében a vásárlás helyszínén nem volt arra vonatkozóan tájékoztatás, hogy maximum hány éves korig használhatja a gyermek a járókát. A felügyelők összesen 32 db (15%) járóka használati utasítását is kifogásolták.