A Magyar Bankszövetség megdöbbenéssel értesült arról, hogy a kormány "egyoldalúan megszegi" a korábban közösen elfogadott és aláírt együttműködési megállapodásokat, és a tervezett kiigazítás negatív gazdasági és társadalmi hatására, főleg a növekedési kilátások romlására figyelmeztet. A Pénzügyi Vállalkozások Országos Egyesülete (PVOE) is aggodalmát fejezte ki az újabb, a pénzügyi szektort sújtó intézkedések miatt.
A bankszövetség szerdán kiadott közleményében azt hangsúlyozza, hogy az ismertetett intézkedések - parlamenti elfogadásuk esetén - veszélyeztetik a magyar gazdaság szereplőinek kiszámítható finanszírozását, minden elemükkel tovább csökkentik a bankok hitelezési képességét. Mindez erősen visszaveti a reálgazdaság növekedési kilátásait, egyúttal akadályozza az elhúzódó gazdasági válságból való kilábalást.
A PVOE is úgy véli, hogy a tervezett intézkedések rontják az ország gazdasági, növekedési kilátásait, és hosszú távon negatív spirálba taszítják a gazdaságot. A lépések a PVOE közleménye szerint versenytorzító hatásúak, ellentétesek a gazdasági növekedési elvárásokkal és nem segítik a pénzügyi stabilitást.
A különadó meghosszabbítása - különös tekintettel a kivetés 2009. évi bázisára - ellehetetleníti a többségében hazai tulajdonú pénzügyi vállalkozásokat. Amennyiben a parlament elfogadja az intézkedést, a PVOE indokoltnak és szükségesnek tartja a különadó kivetési bázisának módosítását, hiszen a törvény egy jóval korábbi, a 2009-es gazdasági eredményre fog adófizetési kötelezettséget alapítani 2013-ban. A kivetés alapjának meghatározása óta azonban három év telt el, és a pénzügyi vállalkozások eredményessége azóta jelentősen csökkent - hívja fel a figyelmet a szervezet.