Dr. Fazekas Sándor miniszter részvételével tartott összkutatói-dolgozói értekezleten beszélte meg szeptember 30-án a Debreceni Egyetem Agrár és Gazdálkodástudományok Centrumának KIT Karcagi Kutató Intézete az intézet stratégiai feladatait.
Dr. Zsembeli József igazgató, Dr. Fazekas Sándor miniszter, Prof. Dr. Nagy János centrumelnök.
A Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományok Centrumának Karcagi Kutató Intézete nagy múltú, hagyományaira és kiemelkedő szellemi potenciálra építő, a jövőre bizakodással előretekintő intézmény. Működésében, kutatási portfóliójának, stratégiai és fejlesztési koncepciójának kialakításában kiemelt jelentőséggel bírnak a talajtudományokban elért nemzetközi kutatási eredményei és a régióban betöltött szerepe.
Az intézet stratégiája, hogy a regionális kutatásban elért eredményeinek értékét megőrizve, a Debreceni Egyetem kiváló integrációs lehetőségeivel élve, új szakterületeken is bizonyítson. A tudományos eredmények gyakorlati hasznosítása, földrajzi helyzetéből adódóan, elsősorban a Közép-Tisza mente természeti földrajzi tájra irányul. Kísérleti tevékenysége, nemzetközi kutatási programokban való részvétele háttérként szolgál a gyakorlati szaktanácsadáshoz és az egyetemi képzés oktatási anyagának korszerűsítéséhez.
A fenntartható mezőgazdasági fejlesztés tudományos megalapozásához az intézet elsősorban növénynemesítési és fajtafenntartási, talajművelési és talajvédelmi, juhtenyésztési és gyepgazdálkodási kutatásaival kapcsolódik, ezen területeken nemzetközileg ismert és elismert eredményekkel rendelkezik – mondta Nagy János professzor, centrumelnök.
A növénynemesítési kutatások alapvető célkitűzése az ökológiai adottságokat jól hasznosító, a kedvezőtlen ökológiai adottságok (aszály, belvíz stb.) között is versenyképes növényfajták és hibridek előállítása, hasznosítása.
A mezőgazdasági termelés folyamatosan változó feltételeit figyelembe véve indokoltak olyan talajművelési, talajhasználati eljárások, technológiák kidolgozása és fejlesztése, amelyben a rendelkezésre álló természeti erőforrásokat a legkisebb ráfordítással a leghatékonyabban lehet kihasználni úgy, hogy közben a termőhellyel kapcsolatos környezet és természetvédelmi megőrzési kötelezettség is teljesíthető legyen.
Az alföldi tájakon különösen kiemelt probléma a szikesedésnek potenciálisan kitett talajok védelme, ahol az öntözés és a különböző hatásra történő talajvízmozgás a másodlagos szikesedés fő forrásai, aminek megelőzése, megállítása a táj védelmének hosszabb távon is kulcskérdése.
A juhászattal kapcsolatos kutatások közül kiemelkednek az Alföld szélsőséges ökológiai feltételei között gazdaságosan tartható juhfajták nemesítése, a minőségi tenyészállat előállítás. Új kihívást jelent a megváltozott, munkaerő, birtok- és állatállomány-szerkezet változásokkal összhangban a tájkép-fenntartó szerepet is betöltő, extenzív gyepekre alapozott, családi gazdaságok juhászatainak technológiai fejlesztése.
Az Intézet akkreditált laboratóriuma talaj-, növény- és vízminták vizsgálatait végzi. Kiváló személyi állományával, műszereivel biztosítja az Intézet K+F tevékenységeihez szükséges vizsgálatokat, illetve a térség mezőgazdasági vállalkozóitól, gazdálkodóitól nagy számban érkező, elsősorban agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatások igénybevételéhez szükséges laborvizsgálatok elvégzését is – mondta Zsembeli József, a kutatóintézet újonnan kinevezett igazgatója.