A Rákóczi Szövetség által rendezett főiskolás tábor résztvevőinek állásfoglalása

Fontos - 2010-09-02

    A Rákóczi Szövetség 2010. augusztus 23-28. között 22. alkalommal rendezte meg Szentendrén Kárpát-medencei magyar egyetemista és főiskolás fiatalok részére táborát. A tábor 90 résztvevője, az általuk képviselt ifjúsági szervezetek nevében, kihasználva az együttgondolkodás lehetőségét a határon túli fiatalok helyzetét elemezve, a következő nyilatkozatot fogadják el:

    1. A táborban részt vevő Kárpát-medencei magyar egyetemi és főiskolai diákszervezetek képviselői kifejezik köszönetüket a Rákóczi Szövetségnek azért, hogy 22. alkalommal is megrendezte a Szentendrei Főiskolás Tábort, mely a határon túli magyar felsőoktatási hallgatók valamennyi szervezetének egyedülálló módon és feltételekkel biztosít lehetőséget egymás megismerésére, a kapcsolatok elmélyítésére, szakmai előadásokra. Hangsúlyozzák, hogy a Rákóczi Szövetség rendezvényei fontos szerepet töltenek be a határon túli magyarok életében, és remélik, hogy ezeket a rendezvényeket jövőre is méltó körülmények közt valósíthatják meg, melyhez kérik a magyar állam és a gazdasági szervezetek támogatását.

    2. A tábor folyamán fokozatosan érlelődött meg az a gondolat, hogy elengedhetetlen a Magyar Kormány nemzetstratégiai céljainak megfogalmazása, mely választ adna olyan fontos kérdésekre, mint a magyarság tragikus demográfiai mutatói, a csökkenő gyereklétszám, mely folyamatok a határon túli régiókban folyamatos asszimilációval párosulnak. Felkérjük ezért a Magyar Kormányt, hogy a nemzetpolitika terén hatékonyan működjön együtt a határon túli érdekképviseletekkel és civilszervezetekkel, köztük a Rákóczi Szövetséggel.

    3. A táborban részt vevő ifjúsági szervezetek és intézmények képviselői rámutatnak a magyar nyelvű oktatás, illetve a magyar tannyelvű iskolaválasztás kiemelt fontosságára. Elismerésüket fejezik ki a Rákóczi Szövetség sokéves tevékenyégéért az ügyben. Szilárd meggyőződésük, hogy a határon túli magyar közösségek megmaradásának egyik legfontosabb feltétele az anyanyelv megőrzése, emellett pedig a többségi nyelv ismerete, elsajátítása.

    4. Nagy jelentőségű ügynek tartják a határon túli magyar oktatásügy szempontjából az érintett családoknak nyújtott oktatási-nevelési támogatást, mely reményeik szerint egyre nagyobb szerepet fog játszani a határon túli magyar oktatásügy vonzóképességének növelésében már az óvodától kezdve, így alkalmas lehet az asszimilációs folyamat megállítására. Hangsúlyozzák, hogy ez a támogatási összeg akkor fejti ki megfelelően a hatását, ha az évek során értékét nem veszíti el, és ha a kedvezménytörvény eredeti koncepciójának megfelelően az óvodásokat is a kedvezményezetek körébe sorolják. Fontosnak tartják a törvény felsőoktatásban résztvevőkre vonatkozó rendelkezésének átgondolását és a megpályázható összeg növelését.

    5. Szervezeteink kötelességüknek érzik felhívni a figyelmet az egyének közösségi ügyekben való részvételére, a határon túli magyar érdekképviseletek támogatására. A nyilatkozat elfogadói felhívják a határon túl élő magyar közösségek figyelmét, hogy éljenek választójogukkal, és a közeljövőben esedékes népszámlálások során vállalják magyar nemzetiségüket.

 

    Szentendre, 2010. augusztus 27-én

 

    A nyilatkozatot elfogadó diákszervezetek: Csíkszeredai HSZ, Ady Endre Diákkör (Prága), Diákhálózat (Pozsony), KAFEDIK (Brünn), Székelyudvarhelyi HSZ, OMDSZ (Románia), KIKELET (Kassa), Márton Áron Szakkollégium (Budapest), Partiumi Keresztény Egyetem HSZ (Nagyvárad), JUGYIK (Nyitra), KMDFKSZ (Kárpátalja), Károli Gáspár Református Egyetem ÁJK HSZ (Budapest), VaMaDisz (Szabadka), TMD (Temesvár), MMDSZ (Marosvásárhely), Kolozsvári HSZ, Selye János Klub (Pozsony), JAIK (Pozsony)