A Magyar Rektori Konferencia Főiskolai Tagozata október 3-án tartotta ülését a Budapesti Műszaki Főiskolán. A tanácskozás legfontosabb témája az idei felvételi eljárás tapasztalatainak értékelése volt. A megbeszélés során minden résztvevő egyetértett abban, hogy a módszer alapjában jó, de kisebb korrigálásra szorul. Az egyik legfontosabb terület, melyet más felsőoktatási testületek is tárgyaltak, a vidék-főváros beiskolázási konfliktus volt.
Mivel a jelentkezőket inkább vonzotta Budapest, így a kisebb települések és főiskolák jelentős hátrányt szenvedtek, és sérült az esélyegyenlőség is. A javaslatok szerint meg kellene vizsgálni, hogyan építhető bele a felvételi eljárásba a regionális szempontok érvényesülése. Ez a kérdés nagyon fontos a későbbi régiós szakember-ellátásban, a regionális gazdaságok fellendítésében.
A statisztikák azt mutatják, hogy a vidéki lakóhelyükről Budapestre menő, tanulmányaikat befejező hallgatók 10-12 százaléka megy vissza lakhelyére. A vidéki szakemberhiány ma már gátja lehet a gazdaságfejlesztési programok megvalósításának, miközben a fővárosban egyes szakmákban túltelítettséggel kell számolni.
Változtatást szeretnének a szakemberek az államilag finanszírozott és a költségtérítéses keretszámok tekintetében.
Szeretnék továbbá, ha bevonná a kormány az érintetteket a szakterületi létszám meghatározásába.
A jelenlegi rendszerben felülvizsgálandónak tartják még az intézményi kapacitás teljes körű ellenőrzését az akkreditációk során.
A felvételi folyamat technikai biztosításának reformját is szorgalmaznák, szakértők bevonásával.
A Felsőoktatási Felvételi Tájékoztatót a pályázók zöme ismeri, míg a Felvételi Tájolót szinte egyáltalán nem. Ezért ez utóbbi népszerűsítésébe a középiskolákat is be kellene vonni - javasolja a legfrissebb tervezet.