Az Európai Uniónak odaítélt Nobel-békedíj az unió valamennyi polgárát illeti - hangoztatta pénteki közleményében Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke.
Kiemelte, hogy az EU békés úton újraegyesítette a kontinenst, és ősellenségeket hozott egy tető alá. "Az újraegyesítés történelmi tette joggal nyerte el az elismerést" - fogalmazott.
Az Európai Parlament elnöke megerősítette, hogy az uniót mind belső, mind külső politikájában továbbra is az alapvető értékek tiszteletben tartásának szempontja vezérli. Az a tény - tette hozzá -, hogy számos nemzet szabad akaratából folytat tárgyalásokat az Európai Unióhoz való csatlakozásról, azt jelzi, hogy az EU a kihívást jelentő gazdasági helyzetben is "a stabilitás, a prosperitás és a demokrácia vonzerejével bír".
Az unió "a Balkántól a Kaukázusig a demokrácia és a megbékélés fénysugarát jelenti" - hangoztatta Schulz.
A NATO-főtitkár nyilatkozatban gratulált az Európai Uniónak a Nobel-békedíj elnyeréséhez. Anders Fogh Rasmussen az EU-t az atlanti szövetség lényeges partnerének nevezte, hangsúlyozta, hogy a két szervezet közös értékeket vall. Kifejezte azon reményét, hogy a béke, a stabilitás és a biztonság előmozdítása érdekében tovább lehet erősíteni a NATO és az EU stratégiai partneri viszonyát.