A gazdasági aktivitás eredményeként a városban a vásárlóerő 4 százalékkal magasabb az országos mutatónál, ami gyakorlatilag megegyezik Debrecen vagy Szeged adatával.
Gyorsul Nyíregyháza gazdasági fejlődése, a város GDP-teljesítménye az elmúlt négy évben rendre az országos átlag felett volt. Csabai Lászlóné, a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhely polgármestere szerint azonban még ez sem elég arra, hogy a város felzárkózzon az ország fejlettebb nagyvárosaihoz.
A városházi becslések alapján - hivatalos adatot egyetlen statisztikával foglalkozó szervezet sem készít - Nyíregyházán a nemzeti össztermék értéke 289 milliárd forint volt 2005-ben, s egy lakosra 2,43 millió forint jutott, amely az országos átlagot - 2,149 millió - 13 százalékkal haladta meg.
A gazdasági aktivitás eredményeként a városban a vásárlóerő 4 százalékkal magasabb az országos mutatónál, ami gyakorlatilag megegyezik Debrecen vagy Szeged adatával. A polgármester összegzése szerint 2002 és 2005 között mintegy 50 milliárd forint tőke áramlott Nyíregyházára. A legnagyobb befektető francia Michelin és a svéd Electrolux multinacionális cég volt a város önkormányzati tulajdonú ipari parkjában.
A területen ma már 13 cég működik, a hazai befektetőkkel együtt 80 milliárd forint értékű beruházás valósult meg, s gyárakban, üzemekben több, mint négyezren dolgoznak. Nyíregyháza tavalyi, 111,3 milliárd forint értékű ipari termelésének közel 30 százalékát adják az ipari parkban tevékenykedő cégek, ahol a harmadik multinacionális nagyvállalkozás az amerikai Flextronics.
A szabolcsi megyeszékhelyen 2002 óta folyamatosan nő az ipari termelés, négy éve 93,1 milliárd, 2003-ban 99,6 milliárd, míg 2004-ben 105,6 milliárd forint volt a mutató, tavaly pedig meghaladta a 111 milliárdot. Az ipari termelés 68 százalékát exportra szállítják a nyíregyházi telephelyű cégek, döntően az európai uniós országok piacaira, de az utóbbi időben gyorsuló ütemben nő a keleti kivitel is.
A településen a legtöbb vállalkozás egyébként a kereskedelemben - 30 százalék - és a pénzügyi szférában - 24 százalék - működik, az ipar a harmadik helyen áll 9 százalékos részesedéssel.
A vállalkozások száma megközelíti a nyolcezret, s közülük 5.500-ra tehető az eredményes működők száma, a többit kényszervállalkozásként tartják számon, s tőkehiány akadályozza tevékenységüket.
(Forrás:Ma.hu)