Barroso: 1956 az egyik legnagyszerűbb pillanat a XX. századi európai történelemben

Fontos - 2006-10-20

A huszadik századi európai történelem egyik legnagyszerűbb pillanatának nevezte az 1956-os magyar forradalmat José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön az MTV Este című műsorának adott interjújában.

Igazán nagyon boldog vagyok, hogy lehetőségem van Magyarországra utazni, és hogy kifejezhetem tiszteletemet Magyarországnak és a magyar népnek a bátorságáért és azért a hozzáállásáért, amit a szabadságért való küzdelemben, egész kontinensünk egységéért tanúsítottak. Azt hiszem, ez volt az egyik legnagyszerűbb pillanat a huszadik századi európai történelemben - mondta az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben a köztelevízió műsorának nyilatkozva.

 

Véleménye szerint a magyar népfelkelés a szabadságért és a demokráciáért való küzdelmet jelentette a kontinensen és az egész világon. Az Európai Bizottság elnöke a magyar belpolitikára vonatkozó kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a bizottság minden tagállamot nagy figyelemmel kísér, de nem avatkozik be a belső politikai kérdésekbe.

 

Az Európai Bizottság nem akar beavatkozni semmilyen módon a belpolitikába. Kérem, ne az Európai Unió véleményét figyeljék bármilyen politikai erő mellett vagy ellen. Azért vagyunk itt, hogy Magyarországgal szolidárisak legyünk, de a politikai döntések persze a magyarokra tartoznak, demokratikus intézményekben döntenek, választásokon - nyomatékosított Barroso.

 

A bizottsági elnök szerint a demokratikus intézmények jelentik a garanciát a problémák megoldására. Úgy fogalmazott: Amit nem tehettünk meg 56-ban, azt most megtehetjük, most demokratikus intézményrendszerünk van, tehát minden problémát meg tudunk oldani. Ez a nagy különbség.

 

A magyar konvergenciaprogram brüsszeli elfogadásával kapcsolatban hangsúlyozta: az Európai Bizottság támogatja a költségvetés rendbetételét, mert - mint mondta - "ott tényleg problémák vannak", és reménykednek abban, hogy a magyar hatóságok tiszteletben tartják a kötelezettségeket, amelyeket magukra vállaltak.

 

Hozzátette: a bizottság nyilvánosan és bizalmas körülmények között is kifejtette minden aggodalmát az egyre romló államháztartási helyzetet illetően Magyarországon.

 

(MTI)