A Debreceni Rendőrkapitányság 2007. évet értékelő munkaértekezletét 2008. február 25-én délután a Rendőrkapitányság központi Budai Ézsaiás utcai objektumának Nagytanácstermében tartották. Dr. Sóvágó Sándor r. alezredes, Debrecen rendőrkapitánya 2007. évi munkát értékelő, Debrecen városa és illetékességi területünk bűnügyi, közbiztonsági, közlekedésrendészeti helyzetének értékeléséről szóló beszámolóját hallgatták meg az értekezlet résztvevői.
A rendőrkapitány elmondta, hogy 2007. évben a kiemelt feladatot egyrészt a schengeni csatlakozásra történő felkészülés, a schengeni ismeretanyag oktatása, készségszinten történő elsajátítása, Rendőrség és a Határőrség integrációjából adódó – helyi szervre háruló – feladatok végrehajtása jelentette.
A Debreceni Rendőrkapitányság illetékességi területén 2007. évben 10750 bűncselekmény vált ismertté, ami az előző évihez képest 8,64%-os emelkedést jelent. Az ismertté vált bűncselekmények 96%-át Debrecen közigazgatási területén belül követik el. A bűncselekmények megoszlása alapvetően a lakóterületek jellegéhez igazodik. A családi házas és a kertségi részeken a családi és a hétvégi ház feltörések; a lakótelepeken a lakás- és a gépjárműfeltörések, míg a város szórakozóhelyekkel bővelkedő negyedeiben az erőszakos, garázda jellegű bűncselekmények a jellemzőek. A kistelepüléseken főként a kisebb tárgyi súlyú vagyon elleni, illetve a garázda jellegű cselekmények jellemzőek.
Az összes bűncselekmény közel 2/3-át a vagyon elleni bűncselekmények teszik ki, melyek számában kismértékű, 4,3 %-os növekedés tapasztalható.
A betöréses lopások száma az előző évihez képest közel azonos. A lakások, családi házak sérelmére elkövetett bűncselekmények a lakosságot különösen irritálják. Az elkövetési módszerek az ajtó-ablak befeszítéstől a csapfelszedés módszerekig terjednek. Az elmúlt években megszaporodtak az épülőfélben lévő házakba való betörések, ahonnan főként épületgépészeti berendezéseket tulajdonítanak el.
Debrecenben, csakúgy mint az ország minden nagyvárosában jelentős problémát okoz a gépjárművekkel kapcsolatos bűnözés. 2007-ben jelentős csökkenést mutat a gépjárműlopások száma (66-47), míg a gépjárműfeltörések száma is a legkevesebb (839) az elmúlt öt év viszonylatában.
A lakosságot kifejezetten irritáló, kiemelkedő tárgyi rablások száma 18%-kal emelkedett. Az utóbbi időszakban egyre több gyermek- és fiatalkorú vált bűncselekmény áldozatává, illetve az elkövetői oldalon is látványosan nőtt a gyermek – és fiatalkorú elkövetők száma.
A személy elleni bűncselekmények, azon belül is a szándékos testi sértések kis mértékben emelkedtek. Egyre inkább jellemzőek a pillanatnyi konfliktusból kialakuló indulati elkövetések.
A gazdasági bűncselekmények száma mintegy 25%-kal csökkent az előző évihez képest. A pénzhamisítások száma felére csökkent, míg csalások száma 2007-ben két és félszeresére emelkedett. Jellemzőek a hamis igazolvánnyal megvalósított, gépjárművel és mobiltelefonnal kapcsolatos bűncselekmények, illetve az idős korúak sérelmére elkövetett „díjbeszedői csalás”.
A közterületi rend fenntartása érdekében a Debreceni Rendőrkapitányság közrendvédelmi, közlekedésrendészeti szolgálata rendszeresen él a gyorsított szabálysértési eljárások lefolytatásának lehetőségével. A közrendvédelmi állomány napi rendszerességgel ellenőrzés alá vonta a Nagyerdő prostituáltakkal fertőzött területeit. 569 esetben éltek feljelentéssel, 416 alkalommal került sor előállításra, 90 alkalommal szabálysértési őrizetbe vételre. Eltiltás hatálya alatt vezetőket 65 esetben vettek őrizetbe.
2007-ben a Debreceni Rendőrkapitányság illetékességi területén bekövetkezett személyi sérüléses balesetek száma 7,89%-kal nőtt. A halálos balesetek száma megegyezik az előző évivel. A balesetek bekövetkezési okait vizsgálva elmondható, hogy Debrecen városában a fő baleseti ok az elsőbbségi jog meg nem adása, míg városon kívül a gyorshajtás. Csökkent az ittasan okozott balesetek aránya.
Hozzászólásában Dr. Fekete Csaba r. ezredes megyei rendőrfőkapitány eredményesnek ítélte meg a Debreceni rendőrkapitányság 2007. évi tevékenységét és meghatározta az idei évre vonatkozó célkitűzéseket:
- bűnügyi, közrendvédelmi, közbiztonsági helyzet, valamint a baleseti helyzet javítása
- a közterületek rendjének fenntartása, a közterületen elkövetett jogsértések – különösen a személy – és vagyon elleni bűncselekmények – számának visszaszorítása
- rendkívüli helyzetek kezelésének elősegítése
- törvényesség garanciális elemének érvényre juttatása
- a „Biztonság, bizalom, becsület”, illetve a „Védőbástya” programok napi munkavégzésbe történő integrálása
- a környezetvédelemmel, az épített környezet megóvásával kapcsolatos rendőri intézkedések hatékonyságának növelése
- felkészülés a családvédelem évére
- gazdasági bűnözés elleni fellépés eredményesebbé tétele
- színesfém-kereskedelemre történő fokozott odafigyelés
- kábítószer elleni hatékony fellépés