ELFOGADTÁK A DEBRECENI NYILATKOZATOT

Fontos - 2011-06-10

Az Európai Innovatív Régiók Hete 2011 (WIRE 2011) elnevezésű, háromnapos rendezvény záróaktusaként, 2011. június 9-én elfogadták az úgynevezett Debreceni Nyilatkozatot, amely Európa versenyképességének az integrált kutatási és innovációs politika révén történő javítását célozza.

A WIRE 2011 konferencia - amelynek a Kölcsey Központ adott otthont 2011. június 7 - 9. között - zárónapjának kiemelt eseménye volt a Debreceni Nyilatkozat elfogadása. A deklaráció Európa versenyképességének az integrált kutatási és innovációs politika révén történő javítását célozza, elsősorban a regionális szintű fejlesztések segítségével.

 

Az ezzel kapcsolatban rendezett sajtótájékoztatón Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiáért felelős államtitkára, hazánk soros európai uniós elnöksége alatt a Versenyképességi Tanács elnöke a jövő kutatás-fejlesztéséhez kapcsolódóan mérföldkőnek nevezte a nyilatkozatot, amely hangsúlyozza a klaszterek szerepét, a szellemi tőke okos felhasználására, a specializációra ösztönöz, valamint a kutatási infrastruktúrák tervezését segíti elő.

 

Mind Carlos Martinez Riera, a 2010. évi spanyol soros uniós elnökség képviselője, a spanyol Tudományos és Innovációs Minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgatója, mind pedig Benoit Cerexhe, a belga soros uniós elnökség képviselője, Brüsszel főváros regionális kormányának tudományos kutatásért is felelős minisztere egyetértett ezzel, s hozzátették: lényeges a problémák megoldásának megosztása és az együttműködés.

 

Maciej Banach, a lengyel Tudományos és Felsőoktatási Minisztérium helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a magyart követő lengyel elnökség számára is kiemelt szerepe lesz az innovációnak, amihez remek alapot teremtett ez a tanácskozás. Szerinte a szellemi tőke maximális kiaknázása, a munkahelyteremtés, a fiatal kutatók Európában tartása és idecsábítása mind-mind elősegíthetik az unió fejlődését.

 

A Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Pálinkás József egy kicsivel óvatosabban fogalmazott – mikor azt mondta, hogy minden stratégia annyit ér, amennyi meg is valósul belőle –, de bizakodásának adott hangot. Azt hangsúlyozta, hogy a regionalitásnak csak ott van jövője, ahol megvan a megfelelő emberi alap ehhez, ami egyetemeken, kutatóközpontokban összpontosul. Debrecent ebből a szempontból ideális helynek tartja.

 

Kósa Lajos, a cívisváros polgármestere büszkén nyilatkozott a deklarációról. - Az Európai Unió kapcsán emlegettünk már többféle, valamely városhoz köthető egyezményt (például Schengeni Egyezmény, maastrichti szerződés, bolognai folyamat), s mostantól talán a debrecenit is sokszor fogják - fogalmazott a polgármester. - Lényeges azt látni, hogy az innováció nemcsak megvalósítást jelent, hanem egyfajta habitust, hozzáállást is. A városoknak, a politikának mindenképpen nyitottaknak kell erre lenniük, s szerencsére Debrecent már régóta ez a szellemiség jellemzi.