Szingapúri anyagkutatók új módszerükkel éles, teljes színspektrumú képet hoztak létre, amelynek felbontása minden eddiginél nagyobb, 100 ezer dpi.
A Nature Nanotechnology című szakfolyóiratban ismertetett eljárásban tinta és festék nélkül dolgoztak, nanométeres szerkezetekre vittek fel fémrétegeket, így alakult ki a kép.
A jelenlegi ipari nyomtatók legfeljebb 10 ezer dpi-s (dot per inch) felbontást képesek elérni, a kutatási stádiumban lévő, ennél nagyobb felbontású módszerekkel viszont csak egyszínű képeket tudnak létrehozni festék eloszlatásával. A mostani demonstrációban a különböző színeket kódoló információkat az alkalmazott aprócska fémkorongok mérete és elhelyezkedése határozta meg. Amikor ultravékony fémréteggel vonják be a teljes képet, a "kódolt" színek azonnal előtűnnek.
Az áttörést jelentő új technológiában a színezés sokkal inkább hasonlít a litográfiához, mint a festékezéshez, ami forradalmasíthatja a képek nyomtatását - írta a módszerről a ScienceDaily című ismeretterjesztő portál (http://www.sciencedaily.com/releases/2012/08/120812151714.htm