LMP: Orbán Viktor bedobta a gyeplőt: az új Munka törvénykönyve magukra hagyná a munkavállalókat

Fontos - 2011-07-26

Az LMP szerint a nyilvánosságra került új koncepció megnyitja az utat a miniszterelnök által vizionált kaszárnyakapitalizmus előtt, ami csak a nyers üzleti logikát ismeri el. Nem hagy teret a munkavállalók jogérvényesítésnek, leépíti a kollektív jogokat, tovább szűkíti a szakszervezetek mozgásterét – vagyis végzetesen kiszolgáltatottá teszi a dolgozókat.

A társadalmi vitára bocsátott tervezet súlyosan sérelmes a munkavállalókra nézve, mivel zuhanásszerűen rontja a foglalkoztatás jogi feltételeit. Több javasolt változás nem egyszerűen mennyiségi értelemben hoz több munkát és kevesebb pénzt a munkavállalók számára, hanem a munkajog hosszú idő óta kialakult elveit is sérti. A javaslat a függő helyzetben levő munkavállalóra – aki a foglalkoztatás üzleti és fizikai feltételei tekintetében döntési joggal nem rendelkezik –, olyan kárfelelősséget hárít, amelyek a munkáltató hatáskörébe tartoznak, és amelyeket a munkáltatónak kell viselnie.  Orbán Viktor bedobta a gyeplőt, így az állam semmilyen védelmet nem nyújt többé a munkavállalók számára, a munkáltatók oldják meg a foglalkoztatást, ahogyan tudják, ahogyan akarják.

 

 

 

Az Orbán-kormány ezzel egyértelműen szembe megy a Fidesz korábbi ígéreteivel, ellentmond saját kormányprogramjának, sőt még a dérrel-durral beharangozott szociális konzultáció eredményeinek is – például a 91 százalékos támogatást kapott, az 55 év feletti védett kor bevezetéséről feltett kérdésnek.

 

 

 

Az LMP számára ez a koncepció és ez az hozzáállás elfogadhatatlan, hiszen éppen a kiszolgáltatottság ellen kezdeményezett népszavazást. A tervezet sajnos maradéktalanul igazolja azokat a félelmeket, amelyek miatt a legfontosabb munkajogi biztosítékok védelmében az LMP népszavazási kezdeményezésekkel élt. A tervezet jelenősen könnyítené a munkáltató általi felmondást és csökkentené a felmentési időre járó juttatásokat, korlátozná a jogellenes felmentés miatt kifizethető kártérítés összegét, valamint megemelné a próbaidő leghosszabb időtartamát. Ezek igen súlyos kérdések, melyek elutasításáról vagy elfogadásáról az Alkotmánybíróság előtt lévő LMP-s kezdeményezések sikere esetén a nép dönthetne majd. Látva az új munka törvénykönyve tervezetét az LMP még nyomatékosabban kéri a miniszterelnöktől, hogy legyen elég bátor, és kérje ki az emberek véleményét.

 

 

 

 

 

Budapest, 2011. július 25.

 

 

 

 

 

Kaufer Virág

 

országgyűlési képviselő,

 

a Foglalkoztatási és munkaügyi bizottság tagja

 

 

 

 

 

Schiffer András,

 

az LMP frakcióvezetője