Az elmúlt időszakban Oláh Lajos országgyűlési képviselő kezdeményezésre számos fórumon tárgyaltak parlagfű témájában az ügyben érintett minisztériumok, hatóságok, szakemberek és civil szervezetek. Kétszer is ülésezett a Parlament Fenntartható fejlődés bizottsága, kizárólag a szóban forgó témában, melyen javaslatok és jövőbeli feladatok kerültek megfogalmazásra, de napirend előtti felszólalás és több tucat írásbeli kérdés keretében is megpróbálta felhívni a szocialista képviselő a döntéshozók figyelmét a csaknem 2 millió magyar embert érintő problémára.
Oláh Lajos elmondta, ma Magyarországon parlagfűvészhelyzet van, amely azonnali lépések megtételét teszi szükségszerűvé, hiszen jelenleg hazánkban becslések szerint minden ötödik ember szenved parlagfűhöz kapcsolt allergiás, illetve asztmás megbetegedésben, amely szám évről évre 10-15 százalékkal növekszik. Az ügy súlyosságát mutatja, hogy az elmúlt 12 évben kilencszeresére nőtt hazánkban az említett betegszám. A probléma valódi mértékét azonban nemcsak a betegszám folyamatos emelkedése mutatja, hanem az is, hogy az adott év időjárásának függvényében körülbelül évi 120-200 milliárd forintra tehető az a gazdasági veszteség, amely kizárólag a parlagfűtermesztéssel járó terméskiesésből, a közvetlen védekezési ráfordításokból, illetve a táppénzen töltött napok számából, a gyógyszerkiadásokból és a betegápolásból származik, de nem tartalmazza például az elmaradt idegenforgalmi bevételek összegét.
Habár ellenzéki és kormánypárti képviselők, szakemberek, civilek is egyhangúlag egyetértenek az ügy súlyosságával és a megoldásához szükséges lépések többségével, mégsem történik semmi.
Ahhoz, hogy 2 millió magyar ember jajkiállítására mégis érkezzen valamilyen válasz az Orbán-kormány részéről, a szocialista politikus a média segítségét kéri, hogy az alábbi ügyekkel foglalkozzanak:
- Miért nincs ennek a több minisztériumot érintő komplex problémának egyszemélyi felelőse? Miért nem neveznek ki kormánybiztost az ügy megoldás érdekében?
- Miért nem bővítik ki a Vidékfejlesztési Minisztérium munkacsoportját egészségügyi, oktatási, foglalkoztatási, nemzetközi területen dolgozó szakemberrel, civilekkel stb.?
- Az agrárszemlélet mellett vagy helyett miért nem a betegközpontú szemléletet érvényesíti a Kormány?
- Miért nincs még mindig véglegesített Parlagfű elleni védekezési stratégiája az országnak?
- Miért nincs még mindig az adófizetők 1 %-os felajánlásának felhasználására véglegesített intézkedési terv?
- Miért nincs felelős gondolkodás az agráriumban a napraforgóval vetett területeken?
- Miért nincs még mindig jogszabály módosítás a belterületekkel kapcsolatos eljárás megváltoztatására?
- Miért nincsenek önkormányzatok számára előre elkészített tájékoztató anyagok?
- Miért nem népszerűsítik a lakossági bejelentések módját?
- Miért nincs összefogás a környező országokkal parlagfű témájában?
- Mit tett a Kormány, hogy a pollenszám még ebben az évben drasztikusan csökkenjen?
Oláh Lajos hangsúlyozta, a kérdéseket tovább lehetne még sorolni, azonban ahhoz, hogy még a 2011-es évben kézzelfogható eredmények születhessenek a parlagfű elleni küzdelem terén, azonnali lépésekre van szükség. A szocialista képviselő szerint ma Magyarországon parlagfűvészhelyzet van , melyre az egész társadalom figyelmét rá kell irányítani, ebben pedig a média óriási szerepet tudna játszani.
Végül figyelmeztetett, hogy néhány napon belül június 30., a parlagfű-mentesítés törvényes határideje, melyet követően a parlagfű irtás elmulasztása szankciót von maga után. Az említett határidő után még inkább megnő azon civil szervezetek jelentősége, akik idejüket és energiájukat nem kímélve a parlagfű elleni küzdelemmel foglalkoznak, így a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesületnek, hiszen a lakossági bejelentések jelentős százalékát ők maguk kezelik. Köszönet illeti őket.
Kiadó: MSZP-Országos Központ
OS