Nemzetközi drámafesztivált rendez a Debreceni Egyetem

Fontos - 2008-04-28

Május 2-3. között kilencedik alkalommal kerül sor az egyetemi és főiskolai hallgatók részére szervezett Nemzetközi Angol Nyelvű Drámafesztiválra, amelyet a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karának Angol-Amerikai Intézete és az Angol Nyelvű Dráma Társaság (HUSSDE) közösen rendez meg.

1999-ben, az Angol-Amerikai Intézet és a debreceni Csokonai Színház összefogásában indult el a drámafesztivál, amely az angol szakos hallgatók színházi speciálizációjú képzéséhez kapcsolódik. Az egyetemi angol képzésben több mint húsz éve alkalmazzák kommunikációs készségfejlesztésre a drámajátékot, ami a mai napig nagyon érdekli a hallgatókat. Ebből a nyelvtanítási módszerből nőtte ki magát az angol szak színházi specializációja, amely a képzés végén vizsgaprodukcióval zárul. 1999-ben tartották az első viszgaelődásokat, melyek olyannyira jól sikerültek, hogy egyre több felsőoktatási intézmény csatlakozott a rendezvényhez, így az elmúlt években már nemcsak helyi, hanem meghívott produkciók versenyeznek egymással a nemzetközivé szélesedett drámafesztiválon.

 

A kétnapos, ingyenesen látogatható színházi programban jellemzően olyan modern angolszász darabokat adnak elő a társulatok, amiket viszonylag kevesebben ismernek, de előfordult már, hogy Shakespeare vagy Beckett műveiből mutattak be montázsokat, sőt saját szerzeményeikkel is bemutatkozhatnak a fiatalok, mindezekhez pedig használhatják a Víg Kamara Színház kelléktárát. Az idei drámafesztiválon a debreceniek mellett két veszprémi egyetemistákból álló társulat, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem hallgatóinak színjátszó csoportja, illetve két nagyváradi együttes is szerepel, továbbá egy ír és egy angol színházi társaság vendégprodukcióját is láthatja a közönség. Az előadások minimum 30, maximum 90 percesek lehetnek, s kizárólag angol nyelven adhatók elő.

A színházi specializációnak és a színpadi gyakorlatnak természetesen nem a színészképzés a célja, hanem hogy a hallgatók rendelkezzenek a későbbi munkájukhoz szükséges drámaelméleti, illetve amatőr színjátszói felkészültséggel, így például a tanári pályán tanórán kívüli színházi foglalkozásokat indíthatnak a diákoknak.

 

A nemzetközi drámafesztivál végén zsűri értékeli az előadásokat, melynek tagjai három (pénzdíjas) produkciós díjat ítélnek oda, plusz külön elismerést kap a legjobb rendező, színész és színésznő.

A 2008. évi fesztivál újdonsága, hogy ebben az évben első alkalommal adják át a Dick St. George rendezői díjat, amelyet a szervezők 2007-ben alapítottak a névadó amerikai vendégprofesszor debreceni tevékenységének elismeréseképpen.

(www.edupress.hu)