Közel 340 millió forint pályázati támogatás áll a vízzáró rétegek és talajvizek szennyeződéseinek eltávolítására létrehozott, a Debreceni Egyetem szakemberei által vezetett nemzetközi kutatócsoport rendelkezésére, amelynek tanácsadó testülete az október 10-ei hétvégén tartotta alakuló ülését Debrecenben.
Az elmúlt évtizedek katonai, mezőgazdasági és ipari tevékenysége következtében számos – klórozott alifás szénhidrogénekkel – szennyezett terület található az Alföldön. Ezeken a területeken több esetben a talajvizek és rétegvizek is szennyezettek, ami közvetlenül fenyegeti az ivóvíz-bázisokat. A Kémiai és biotechnológiai alapkutatások vízzáró rétegek és talajvizek halogénezett szénhidrogén szennyezőinek eltávolítására című (TÁMOP-4.2.2/08/1/2008-0012) pályázat keretében új kémiai és biológiai eljárások alapjait dolgozzák ki a kutatók a könyezeti szennyezők lebontására.
Az említett pályázat a Debreceni Egyetem Kémiai Intézetében folyó nemzetközileg is elismert kutatásokra alapozva, a Biológiai és Ökológiai Intézet munkatársainak bevonásával került benyújtásra a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) Új Magyarország Fejlesztési Tervének (UMFT) keretében kiírt felhívására. A felhívás szerint támogatást nemzetközi és interdiszciplináris témával foglakozó kutatócsoportok kialakítására lehetett elnyerni. A létrehozott kutatócsoport (CHEMIKUT) valóban nemzetközi, a projektben résztvevő mintegy 60 kutatóból 20-an külföldről érkeznek, hogy tanácsokkal segítsék a debreceni csoport munkáját, illetve, hogy a Debreceni Egyetemen dolgozva a hazai kutatóktól tanuljanak. A nemzetközi tanácsadó testület (IAB) első ülésére október 10-11-én került sor Deberecenben, melynek során a testület tagjai formális és informális szakmai megbeszéléseken vettek részt a CHEMIKUT résztvevőivel. Az IAB tagjai európai és amerikai magasan kvalifikált, nemzetközileg elismert tudósok (az elnök Luis Oro a Kémiai és Molekulatudományi Európai Szövetség elnöke), akik nem először járnak a Debreceni Egyetemen. Több évtizedes eredményes szakmai együttműködések során alakult ki és erősödött kapcsolatuk a debreceni kutatókkal.
A projekt közvetetten elősegítheti a Debreceni Egyetem Természettudományi Karán az egyes szakterületek (jelen esetben a kémia és a biológia) szorosabb együttműködését és az adott feladatra létrejövő kutatócsoportok tanszéki kereteken túlmutató, horizontális szerveződését is. Így az emberi erőforrások és a kutatási infrastruktúra hatékonyabb felhasználása indulhat el. A kutatások hozzájárulnak a társadalmi igényeket rugalmasan és magas szinten kielégítő multidiszciplináris kutatási platform alapjainak megteremtéséhez.