Egy virágkocsi díszítésére 3 millió szál virágot használtak fel. A virágkocsikat 8 külföldi és 12 magyar csoport kísérte. Felléptek fúvósok, mazsorettek, néptáncosok, hastáncosok, formációs táncokat bemutatók, zászlóforgatók, tehát igazán színes volt a paletta.
A nézők már kora reggel megtöltötték a lelátókat és a Stadiont.
Az ünnep már július 15-én kezdetét vette, amikor a tavalyi évhez hasonlóan most is „Útra kelt” a karnevál. Első állomásként Eger városába látogatott két virágkocsi a Szent Korona kompozíció és Debrecen Város virágkocsija, a Gyevi bíró mutatkozott be. Ezt követően augusztus első hétvégéjén Pécsett láthatta a közönség újból a virágkarnevált. Szintén két virágkocsi varázsolta el a látogatókat és adott ízelítőt a virágkarnevál semmi máshoz nem hasonlítható hangulatából.
A karneváli hét a papírforma szerint már augusztus 16-án elkezdődött volna, de sajnos a rossz időjárás miatt le kellett mondani. A tényleges ünneplés augusztus 17-én kezdődött el a Hazám, hazám, te mindenem! rendkívüli műsorral A több ezer néző zenés időutazáson vehetett részt a reformkortól egészen napjainkig. A debreceni Csokonai Színházművészei és a Debreceni Filharmonikusok közös előadásában opera részleteket és csodálatos verseket hallhatott a közönség. Augusztus 18-án könnyedebb műfaj várta a karneválra érkezőket. A ma is népszerű és kedvelt R-GO együttest hozta vissza a régi házibulik hangulatát. A debreceni Kossuth téren több ezer néző hallgatta a régi kedvelt dalokat, sőt voltak, akik táncra is perdültek. A hangulat a következő nap sem hagyott alább, hiszen augusztus 19-én a karneváli hét sztárja, Ali Campbell adott fergeteges koncertet. A régi nagy slágerek, mint például a Red, Red Wine vagy az I Got You Babe című dalok szintén több tízezer nézőt csaltak a térre.
De ezek „csak” az esti programok voltak, napközben a Tündérkert mesés világa várta az érdeklődőket, a Kölcsey Központ-beli kaktusz kiállítás és vásárt is folyamatosan látogatták. Nagyon népszerű volt a Baltazár téren kialakított Lurkó liget, amely mágnesként vonzotta a gyerekeket, a családokat. A ligetben játszóház, mese előadás, bábjáték, mesejáték, zenés gyerekdarabok, sport programok szórakoztatták a kicsiket. Sőt egy napra még a Balaton is „tiszteletét tette” a ligeten. Esténként pedig könnyed dallamok szórakoztatták a nagyérdeműt.
Augusztus 20-án a „Tekerj a karneválra!” rendezvénnyel indult a karneváli menet. Az új kezdeményezés nagy sikert aratott több száz kerékpáros nevezett be és virágba öltöztetett biciklijével kerekezte végig a karneváli útvonalat. A stadionban koronázási szertartás, majd a program végén a szózat elhangzása tette még ünnepélyesebbé a napot.
A Kossuth téren naponta több ezren voltak kíváncsiak a programokra. Az esti tűzijátékot, majd 50 ezren csodálták meg és több ezren utcabáloztak a Madarak együttessel.
A zsűri döntése alapján (Bálint György, Halász Judit, Regőczy Krisztina, Pásztor István, Sára Sándor) a virágkocsik közül a Trans-Sped kocsija, a „virágzó logisztika” bizonyult a legszebbnek, így első helyezést kapott. Második helyen végzet a TEVA Gyógyszergyár Zrt. kocsija, akik idén negyvenedik alkalommal indítottak virágkocsit a Debreceni Virágkarneválon. A TEVA kocsijáról Dr. Bubó és barátai integettek a nézőknek. A zsűri döntése alapján megosztott III. helyezés született. Az egyiket az AKSD Kft. virágkocsija érdemelte meg. Ők Thomast, a gőzmozdonyt álmodták meg virágból. A másik díjat a Debreceni Egyetem, a „Tudás hatalom” fantázianevű kocsija nyerte.
A fellépő csoportok igen nagy fejtörést okoztak, hiszen valamennyien kiváló művészi produkciót mutattak be, megnehezítve ezzel a zsűri döntését. Első díjat nyert a Debreceni népi Együttes, második lett a debreceni Valcer Táncstúdió és harmadik helyen végzett a Szerbiából érkező Sveti Sava Együttes. A zsűri különdíjjal jutalmazta a Valcer Táncstúdió két fiatal kis tehetségét, Hamecz Flórát és Szabó Jusztint.
A közönség tetszését a Trans-Sped, „virágzó logisztika” vívta ki.
Augusztus 21-én a tízszeres Grammy-díjas művész, Bobby McFerrin telt házas koncertje zárta a 2010-es virágkarnevált.
A kedvezőtlen időjárás miatt elhalasztott Egyet lép az ősi város című tánckölteményt, augusztus 22-én 19.30 órától láthatja a közönség a debreceni Kossuth téren. Az ősbemutatón a Debreceni népi Együttes és a Debreceni Hajdú Táncegyüttes közös produkciójában elevenedik meg Debrecen történelme. A két együttes 2010-ben közösen vette át Debrecen város díját, a Kölcsey Ferenc ösztöndíjat.