Új rehabilitációs rendszer 2008-tól – esély a megváltozott munkaképességűeknek

Fontos - 2007-12-31

Ma 450 ezer a nyugdíjkorhatárt még be nem töltött rokkantnyugdíjasok száma és további 200 ezer ember részesül a megváltozott munkaképességűek járadékában. Megfelelő rehabilitációs szolgáltatás és foglalkozatási lehetőség mellett közülük is sokan visszatérhetnének a munka világába.

Ma azonban végzetesen bezáródik a kapu, aki egyszer rokkantnyugdíjassá válik, nem, vagy csak a nehéz helyzetüket kihasználó, feketén foglalkoztatóknál tud ismét munkát vállalni. A megváltozott munkaképességűeknek hazánkban csupán 10%-a dolgozik bejelentve, miközben a fejlett országokban ez az arány 30-50%. Becslések szerint ugyanakkor mintegy 30%-uk dolgozik mindenfajta munkajogi védelem nélkül, feketén. Ha a feltételek nem változnának, hasonló, kiszolgáltatott sors várna az évente újonnan rokkantnyugdíjassá váló 30-40 ezer emberre is.

 

 

 

2008-tól azok a megváltozott munkaképességűek, akik – egészségi állapotuk, képességeik, életkoruk és újrafoglalkoztatási lehetőségeik miatt – jó eséllyel rehabilitálhatók, a rokkantnyugdíj helyett úgynevezett rehabilitációs járadékban részesülnek. A legfeljebb három évig folyósítható járadék nettó összege megegyezik a III. csoportos rokkantság esetén nekik járó nyugdíj összegével, de a passzív ellátás mellett aktív rehabilitációs szolgáltatásokra jogosultak és együttműködésre kötelezettek.

 

A rehabilitáció új rendszerének nem célja a már rokkantnyugdíjban lévők eddiginél szigorúbb elbírálása, de közülük is sok embernek esélyt, lehetőséget kíván adni a munkába való visszatérésre.

 

-           Nem változik a rokkantnyugdíjasok felülvizsgálati rendszere.

 

-           A 2008. évi kötelező felülvizsgálat során még nem kell a komplex minősítést elvégezni, és csak saját kérésükre lehet rokkantnyugdíj helyett részükre rehabilitációs járadékot megállapítani.

 

-           A fokozatos átmenetet szolgálja az a rendelkezés is, hogy azok, akik 2011. december 31.-éig, 10 éven belül elérik a nekik irányadó nyugdíjkorhatárt – és az egyéb feltételeknek megfelelnek – akkor is, ha rehabilitációs járadékra lennének jogosultak, kérhetik, hogy részükre rokkantnyugdíjat állapítsanak meg. Vagyis az 52. évüket betöltöttek számára az új rendszer szabad választási lehetőséget kínál.

 

Forrás: Kormányszóvivői Iroda