Az államtitkár hozzátette: a vállalkozói közintézmények tulajdonosa továbbra is az állam marad, dolgozói pedig közalkalmazotti státuszban folytatják munkájukat.
Az intézményeknek lehetőséget kell adni arra, hogy saját vagyonukkal felelősen gazdálkodjanak, és a rendelkezésükre bocsátott állami vagyonnal is tulajdonosi szemlélettel bánhassanak - mondta Arató. Hozzátette: a vállalkozói közintézetté válás nem kötelező, inkább egy lehetőség az intézmények számára, amely viszont szigorú feltételekkel és kötelezettségekkel jár.
Arató tájékoztatott: a felsőoktatási intézmények többsége költségvetési szervként működik, és várhatóan ez a működési forma lesz a jellemző a jövőben is, ám a felsőoktatási intézményekre speciális gazdálkodási szabályok vonatkoznak. Hozzátette: a költségvetési szervek jogállásáról szóló törvény szerint minden költségvetési intézményként működő állami szervezetet be kell sorolni az újonnan kialakított költségvetési intézményi kategóriák egyikébe.
Az államtitkár kiemelte: az állami vagyont csak fenntartói hozzájárulással és intézményfejlesztési célokra idegeníthetik el a vállalkozói közintézetek, így nem nyílik út a privatizációra.
Arató elmondta továbbá: az előterjesztés megerősíti és fejleszti a Felsőoktatási Akkreditációs Bizottságot úgy, hogy csökkenti annak létszámát, egyértelműbbé teszi feladatkörét, sűríti és szigorítja az akkreditációs folyamatok követését.
Az államtitkár kitért arra is, hogy a minőségbiztosítási rendszer, a közös képzések, a kutatóegyetemmé minősítés, a szakmai gyakorlat szabályait is pontosítják