2025 egészét tekintve az építőipari cégek többsége árbevétel-csökkenést vár

Gazdaság - 2025-11-28

rbevétel-csökkenést vár 2025 egészére az építőipari cégek 60 százaléka, míg növekedéssel 27,5 százalékuk számol, a cégek 12,5 százaléka szerint pedig stagnálás várható - közölte friss konjunktúrafelmérésének eredményeit az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) pénteken. Koji László a szakszövetség elnöke szerint az anyaggyártók és a kivitelezők számára például az Otthon Start program jelenthet kitörési lehetőséget a mostani piaci helyzetben.

A szakszövetség idén is elkészítette építőipar piaci helyzetértékelését, amelyben 400 építőipari céget kérdeztek meg. A válaszadók többsége kis és közepes méretű (30-30 százalék), 22,5 százalékuk nagyvállalat, 17,5 százalékuk mikrovállalkozás.

A felmérésből kiderült, hogy az orosz-ukrán háború, az állami beruházások elmaradása és a lakossági kivárások miatt 2025 első félévében a vállalkozások 65 százalékának csökkent az árbevétele, átlagosan 24 százalékkal.

A vállalkozók 15 százaléka szerint árbevételük nem változott 2024 első félévéhez képest. Miközben a megkérdezettek 20 százaléka jelezte, hogy nőtt az árbevételük az előző évihez képest, átlagosan 17,5 százalékkal.

Arra is kitértek, hogy a megkérdezett cégek 40 százalékának 5-10 százalék közötti, míg 15 százalékának 10 százalék feletti volt 2024-ben az árbevétel arányos jövedelmezősége.

A vállalkozások 15 százaléka számolt be 3-5 százalék közötti, 30 százalékuk pedig 3 százalék alatti árbevétel-arányos jövedelmezőségről.

Az idén a válaszadók 12,5 százaléka vár javulást, a cégek 60 százaléka csökkenésre, 27,5 százalékuk pedig stagnálásra számít az árbevétel-arányos jövedelmezőséget tekintve.

Közölték, a korábbi felméréshez hasonlóan a válaszadó cégek 87,5 százaléka tevékenységüket leginkább akadályozó tényezőként a megrendelések hiányát emelte ki. Ezt követi a gazdasági szabályozás gyakori változása, illetve a tisztességtelen verseny, előbbit a megkérdezettek 60, utóbbit 57,5 százaléka jelölte meg.

Ehhez kapcsolódóan jelezték, a válaszadók kétharmada csökkenést, 22,5 százalékuk stagnálást tapasztalt a megrendelések számában az elmúlt egy évben, mindössze 10 százalékuk számolt be növekedésről (kivitelezés, épületgépészet területéről).

Hozzátették, idén a cégek fele 50-80 százalék közötti, a válaszadók 20 százaléka 40-50 százalék közötti, 10 százalékuk pedig 20-40 százalék közötti kapacitáslekötést vár. A megkérdezettek 12,5 százaléka reagált optimistán és prognosztizált 80 százalék feletti lekötést.

Mindezek mellett fontos, hogy a válaszadók 17,5 százaléka létszámcsökkentést, a cégek 65 százaléka az alkalmazottak megtartását tervezi, míg a megkérdezettek 17,5 százaléka létszámnövekedéssel számol a következő hat hónapban.

A válaszadók fele nyilatkozott úgy, hogy elegendő számú és összetételű szakmunkással rendelkezik a megrendelések teljesítéséhez. Azok a cégek, akik nem rendelkeznek elegendő számú szakmunkással, ők a legnagyobb hiányt a szakipari munkáknál jelezték, ebbe a körbe tartozik például a lakatos, ács, gépkezelő, hegesztő, kőműves, bádogos, burkoló, betanított munkás.

A versenyelőny megszerzése érdekében a cégek 77,5 százaléka a partnerkapcsolatok fejlesztésére törekszik, míg a piaci kihívásokra a vállalatok 60, illetve 62, százaléka technológiai fejlesztésekkel és az árképzés módosításával reagál.

Koji László az ÉVOSZ elnöke az MTI-nek elmondta,

a jelenlegi piaci helyzetben fontos az a kitörési lehetőség, amit az Otthon Start program és az energia megtakarítást célzó otthonfelújítási program jelent, mind az anyaggyártók, mind a kivitelezők számára.

A két program együttesen 2026-ban az ÉVOSZ számításai szerint mindegy 1000 milliárd forinttal több megrendelést jelenthet az építésgazdaság számára.