360 fő fölötti a GE közép-kelet-európai ösztöndíjasainak száma

Gazdaság - 2010-03-02

Tizenöt magyar egyetemi hallgató csatlakozott március 2-án a GE Foundation Scholar-Leaders ösztöndíjasok regionális hálózatához: kilencen a Corvinusról, ketten-ketten pedig a Műegyetemről, a pécsi és a miskolci felsőoktatási intézményből. A vezetői képességek fejlesztésére irányuló ösztöndíjasok regionális tábora így a magyar, lengyel, cseh és román egyetemek bevonásával idén 45 fővel bővült. A közép-kelet-európai hálózatban részt vevő fiatalok száma ezzel 360 fölé emelkedett.

A GE Foundation Scholar-Leaders idei ösztöndíjait Leslaw Kuzaj, a GE közép-európai regionális vezető képviselője adta át a Károlyi-Csekonics Rezidencián megrendezett országos díjátadó ünnepségen. "A Scholar-Leaders ösztöndíj program a diákok egyedi támogatásán túl előmozdítja az egyetemek és az üzleti körök együttműködését és segíti a fiatal értelmiségiek közép-európai hálózatának kialakítását, mely kiemelt jelentőséggel bír a régió további fejlődése és gazdasági kooperációja szempontjából" - mondta Leslaw Kuzaj.

A GE Foundation anyagi támogatásával és az Institute of International Education (IIE; Nemzetközi Oktatási Intézet) szervezésében létrejött program az elmúlt nyolc évben több mint 360 közép-kelet-európai egyetemista számára tette lehetővé vezetői képességeik fejlesztését és egy regionális kapcsolati hálózat kialakítását. A kiválasztott tanulók a program keretében két éven át évi ezerötszáz eurós ösztöndíjban részesülnek, valamint nyáron egy nemzetközi vezetői készségfejlesztő szemináriumon is részt vesznek. A GE vezetők, mint a cég önkéntes szervezetének tagjai, lehetőséget biztosítanak arra, hogy a diákok saját hazájukban egy napon át "árnyékként" kövessenek egy adott vezetőt, figyelemmel követve munkáját (shadow day).

2010-ben négy országból összesen 20 egyetem pályázói nyerhették el az ösztöndíjat kiemelkedő tanulmányi eredményeik, illetve egyetemen kívüli tevékenységeik és további elismerésre méltó képességeik (például diákcsoportokban való tevékeny szerep, önkéntes munka, közösségi szerepvállalás, vezetői készségek) alapján. 2006 óta az ösztöndíjban részesülő diákoknak a program részeként önkéntes munkával is hozzá kell járulniuk saját környezetük (iskolájuk, városuk) fejlődéséhez, épüléséhez.

 

A 2002 őszén elindított magyar kezdeményezés sikerének köszönhetően a programot 2003-ban Lengyelországban, illetve 2004-ben Csehországban, majd két évvel később Romániában is elindították. Magyarországon 2002-ben öt magyar egyetemen: a Budapesti Corvinus Egyetemen, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, a Miskolci Egyetemen, a Pécsi Tudományegyetemen, illetve a Pannon Egyetemen indult el a kezdeményezés a közgazdasági, menedzsment, mérnöki vagy műszaki területen tanuló diákok számára. A lehetőség a másodéves diákok számára nyitott, idén azonban a Pannon Egyetemről nem díjaztak hallgatót, viszont kilencen a Corvinusról, ketten-ketten pedig a Műegyetemről, a pécsi és a miskolci felsőoktatási intézményből részesülhetnek a támogatásban.