„NYITOTT ERDÉSZET”

Gazdaság - 2008-10-22

A Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében közel 60 ezer hektár állami tulajdonú erdőt kezelő NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt. az erdőgazdálkodás mellett mindig fontos feladatának tartotta a környezeti nevelést, az erdészeti tevékenység széleskörű bemutatását is. Ez az oka annak, hogy a társaság évek óta részt vesz az Erdők Hete rendezvényein. Az idei évben egy európai programsorozathoz kapcsolódnak a hazai események, amelyek kiemelt helyszínei között – Budapest és Pécs mellett – Nyíregyháza is helyet kapott.

A nyíregyházi központi rendezvény mellett a NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt. több erdészete adott otthont különféle programoknak az Európai Erdők Hetén.

 

Debrecenben, hétfőn a NYÍRERDŐ Zrt. Diószegi Sámuel Erdei Művelődési Ház volt a programok helyszíne. Az érdeklődők megismerkedhettek a Debreceni Nagyerdőben folyó természetszerű erdőgazdálkodással, emellett bemutatkozott az Erdei Iskola, valamint az Erdészeti Múzeum is. Sor került dr. Szemerédy Miklós erdőmérnök „A Debreceni Erdőspuszták 3” című könyvének bemutatására, a gyerekeket pedig foglalkoztató-ház várta, ahol a fafaragás és a madárodú készítés rejtelmeibe kóstolhattak bele.

 

Kedden, a Debreceni Erdészet központjában volt a már hagyományossá vált Nagyerdő emlékünnepség: a Debreceni Nagyerdő Napján a különböző szakmai szervezetek képviselői megkoszorúzták a védetté nyilvánítás emlékoszlopát. A Nagyerdő észak-keleti sarkának egy harminchektáros tölgyesét 1939. októberében nyilvánították védetté. A magyar Természetvédelmi Törzskönyvben az egyes sorszámon ez a terület szerepel. A második világháborút követően a védett terület – egy 0,6 hektáros darabtól eltekintve – teljes egészében elpusztult. Ennek pótlására az Országos Természetvédelmi Tanács 1972-ben 35 hektárt helyezett természetvédelmi oltalom alá, és a védett terület nagysága mára már megközelíti az 1100 hektárt. A NYÍRERDŐ Zrt. Debreceni Erdészet Kartács utcai központjának udvarán egy kopjafa emlékeztet a jeles eseményre.

 

A programot az „Ezerarcú fa” címmel fafaragó népművészeti kiállítás és kézműves foglalkozás színesítette. A Bolyai János Általános Iskolában az erdőt és az erdészek munkáját bemutató filmeket vetítettek a gyerekeknek, az Árpád Vezér Általános Iskolában pedig a témához kapcsolódó mesejátékokat mutattak be. Délután erdőismereti akadályverseny helyszíne volt a Debreceni Nagyerdőben levő Borostyán Tanösvény.

 

Ugyanezen a napon, Gúthpusztán, az alföldi erdőket, az erdőgazdálkodás ökológiai jelentőségét mutatták be egy erdei séta során a Gúthi Erdészet munkatársai. Alkalom nyílt az erdő élővilágával való megismerkedésre, és bepillantást nyerhettek a résztvevők a régi erdészeti tevékenységeket - faszénégetés, tűzkovácsolás és szíjgyártás – űzők munkájába. A programot erdei ügyességi versenyek tették emlékezetessé.

 

 

 EURÓPAI ERDŐK HETE

 

 

Az európai rendezvénysorozat fő üzenetei:

 

Európa területének 44 százalékát, hazánk területének 20 százalékát erdő borítja, és ez az erdőterület folyamatosan növekszik.

 

Az erdők az üvegházhatást okozó gázok folyamatos megkötésével a szárazföldön a leghatásosabban mérséklik a klímaváltozás ütemét, védik a földi életet.

 

A fa, a legrégebbi megújítható, környezetkímélő nyersanyag és energiaforrás, így a fa felhasználása a XXI. században is a legjobb választás a környezetvédelem terén.

 

 Az Európai Erdők Hete egy olyan nemzetközi kezdeményezés, melynek célja, hogy ráirányítsa az emberek, a különböző szakmák képviselői, valamint a politikai és gazdasági döntéshozók figyelmét az erdők társadalmi hasznosságára, az éghajlatváltozás mérséklésében betöltöltött szerepére, egyúttal bemutassa az erdészek munkáját.

 

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Természeti Erőforrások Főosztálya az állami tulajdonú erdőgazdaságokkal és számos civil szervezettel együttműködve próbálja az idehaza már több mint egy évtizedes múlttal bíró Erdők Hete rendezvényt az európai programsorozathoz kapcsolódva lebonyolítani. Öt napon keresztül országszerte színes, változatos programok várják az érdeklődőket, a központi rendezvényeknek Budapest, Nyíregyháza és Pécs ad otthont. 

 

A szakemberek számára konferenciákat, erdészetpolitikai fórumokat szerveznek, a szélesebb értelemben vett közönséget pedig gyermek- és családi programokkal kívánják megszólítani. Erdei séták és gyalogtúrák, kiállítások és vetélkedők, könyvbemutatók és faültetések teszik majd emlékezetessé a rendezvényeket.

 

Az Európai Erdők Hete keretében a társadalom minden rétege számára igyekeznek érthetővé tenni, az erdeink jelenlegi helyzetével és jövőjével kapcsolatos folyamatokat, teendőket. A remények szerint a programsorozat egyre szélesebb körben válik ismertté Európában és Magyarországon egyaránt.