A bankoknak milliárdokba kerül a Kósa-Rogán mentőcsomag

Gazdaság - 2010-10-05

Hétfőn önálló képviselői indítványként benyújtották a parlamentnek a lakáshiteleseket segítő, Kósa Lajos és Rogán Antal nevéhez kötődő javaslatcsomagot. A bankoknak milliárdokba kerül a hiteleseket védő intézkedéscsomag, de ennek árát egyelőre nem kívánják az ügyfelekre hárítani.

Mintegy 800-900 ezer lakáshitelest érint kedvezően az a törvénymódosító csomag, amelyet hétfőn nyújtottak be a parlamentnek. Kósa Lajos és Rogán Antal fideszes képviselők még szeptember elején álltak elő a lakáshiteleseket segítő nyolcpontos javaslatukkal. Akkor a bankok élesen bírálták az ötleteket, de a szakértői egyeztetések után október 1-jére hét pont esetében sikerült megegyezni.

 

A benyújtott törvénymódosító csomag csak a lakáshitelekre vonatkozik, de nemcsak a deviza alapúakra, hanem a forint kölcsönökre is. Sőt a már meglévő lakáshitelekre is alkalmazni kell – mondta Rogán Antal.

 

„A törvényjavaslat egyértelműen kimondja az egyoldalú szerződésmódosítás tilalmát az ügyfél számára hátrányos esetekben”. Ez azt is jelenti, hogy befagyasztja a pénzintézetek által eddig alkalmazott díjakat, költségeket, azok további emelése nem képzelhető el – mondta a képviselő. Kamat csak a kormányrendeletben szabályozott speciális esetekben emelhető, illetve a középárfolyam kötelező alkalmazását is előírja a törvényjavaslat. Abban az esetben, ha a banknak van saját középárfolyama, akkor a bankét, ha nem, akkor a Magyar Nemzeti Bankét. A benyújtott tervezet az ügyfél kérésére lehetővé teszi a hitel ingyenes előtörlesztését, a futamidő alatt legalább egyszer – folytatta Rogán Antal.

A javaslat szerint az ügyfél díjmentesen kérheti a futamidő hosszabbítását is. Tartós fizetésképtelenség esetén, a hitel felmondását követő kilencven nap után csak azokat a költségeket lehet felszámítani, amelyek egyébként is terhelték a hitelt, tehát késedelmi kamatokat és egyéb költségeket nem.

 

Bod Péter Ákos egyetemi tanár szerint tisztességesebb szabályrendszere lesz a hitelezésnek. Az MR1-Kossuth Rádiónak nyilatkozva kijelentette: már 3-5 évvel ezelőtt meg kellett volna hozni ezeket a döntéseket, amikor beindult a devizahitelezés.

 

Az elfogadott javaslatok milliárdokba kerülnek a bankoknak, de ezt a közeljövőben nem fizettetik meg az ügyfelekkel – mondja Müller János, a Bankszövetség vezető tanácsadója