A Fidesz szerint kockázatot jelenthet az E.ON és Gazprom tranzakciója

Gazdaság - 2006-07-17

Mind az Oroszországtól, a Gazpromtól való egyoldalú energiafüggés, mind az energiapiaci verseny, mind pedig a gázárak szempontjából kockázatot jelenthet Magyarországnak az E.ON német energetikai óriáscég és az orosz Gazprom múlt heti tranzakciója - közölte Németh Zsolt.

A politikus szerint Oroszország, az orosz gázipar sem elvben, sem pedig a gyakorlatban nem tartózkodik az energia politikai fegyverként használatától - mint ez januárban Ukrajna esetében kiderült. A szaktárca szerint viszont növelheti az ország ellátásbiztonságát ez a tranzakció. A politikus hozzátette: az E.ON magyarországi gáztároló és nagykereskedelmi tulajdonának 50 százalék mínusz 1 részét, kiskereskedelmi cégének pedig 25 százalékos tulajdonát adta át az orosz nagyvállalatnak, cserébe egy oroszországi olajmezőért.

     

Pártja nevében felszólította a kormányt, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök számoljon be tárgyalásairól, amelyeket ebben a kérdéskörben folytatott az E.ON, a Gazprom és az Európai Unió képviselőivel, illetve Vlagyimir Putyin orosz államfővel, s esetlegesen más államok vezetőivel. A legnagyobb ellenzéki párt azt is várja a kormánytól, hogy terjesszen az Országgyűlés elé dokumentációt a magyarországi energiaellátás biztonságáról.

   

Hozzáfűzte, hogy Magyarország és Oroszország között 2016-ig van hosszú távú gázszállítási szerződés, ezt követően lehet megvizsgálni az árakat is. Akkor el kell majd kerülni, hogy azok többszörösen meghaladják a jelenlegieket - mutatott rá.

   

Németh Zsolt szorgalmazta az Európai Unió energiabiztonsági programját kialakítását, így a Nabucco gázvezeték megépítését, amely a tervek szerint 2008-ban kezdődne, és segítségével 2011-től Törökországon, Bulgárián, Magyarországon és Ausztrián keresztül szállítanák - az orosz területet megkerülve - főként a türkmén, az üzbég, a kazah és az azeri gázt. Fontosnak nevezte az uniós vezetékek összekapcsolását, miután Nyugat-Európában az orosz mellett jelentős az északi-tengeri, illetve az afrikai energiahordozók használata. Kérdésre válaszolva a politikus kifejtette, hogy Oroszországnak is érdeke a biztonságos európai energiapiac létrejötte. Elmondta azt is, hogy Oroszország Nyugat-Európába 5-10 százalékkal olcsóbban szállít gázt, mint Magyarországra, holott a földrajzi távolság miatt biztosan magasabbak a költségei.

    

Ábrahám Gergely, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szóvivője az MTI-nek hangsúlyozta, hogy Magyarország ellátásbiztonságát nem csökkenti, hanem növelheti ez a tranzakció. Mindezt azzal indokolta, hogy a német tulajdonos a jövőben szibériai földgázlelőhelyekhez is hozzáférhet. Kiemelte, hogy a Gazprom Magyarország felé képzeli el az Oroszországot a Fekete-tenger alatt Törökországgal összekötő Kék Áramlat vezeték meghosszabbítását, és itt tervezi egy tízmilliárd köbméteres gáztározó megépítését. Mint mondta, ez azt is jelzi, hogy a jövőben nem ügyfélnek, hanem stratégiai partnernek tekinti Magyarországot a Gazprom.

(MTI)