A Foglalkoztatók Munkajogi Fóruma a foglalkoztatás bővítéséért

Gazdaság - 2011-03-23

A Magyar Szolgáltatóipari és Outsourcing Szövetség (HOA), az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham), a Joint Venture Szövetség (JVSZ), a), a Magyarországi Brit Kereskedelmi Kamara (BCCH) és a Német-Magyar Ipari- és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) megalakította a Foglalkoztatók Munkajogi Fórumát (FMF).

    A szervezetek szeretnék elősegíteni a munkajog modernizációját. Megítélésük szerint halaszthatatlanul szükséges a  szabályozás új alapokra helyezése. Ezt a világgazdaságban zajló folyamatok, köztük a magyar gazdaság szerkezeti változásai teszik indokolttá, különös tekintettel legfőbb célokra: a foglalkoztatás bővítésére és Magyarország nemzetközi versenyképességének javítására.

A Fórum tagjai közös nyilatkozatot adtak ki, amelynek főbb megállapításai a következők:

A foglalkoztatás növelésének feltétele, hogy létrejöjjön a fenntarthatóság és a jogbiztonság követelményének megfelelő, a hatékonyság, illetve a munkahelyek védelme érdekében a felek közötti rugalmasabb megállapodást lehetővé tevő, a jelenlegitől alapvetően eltérő

új Munka Törvénykönyve.

Az új szabályozásnak egyszerre kell szolgálnia a munkahelyek védelmét, serkentenie a gazdasági növekedést, elősegíteni a munkaerő-piaci mobilitást és a legitim foglalkoztatás elterjedését. Ehhez az alábbi elveknek kell érvényesülniük:

-   Versenyképesség: A hatályos jogszabály egy mára túlhaladott gazdasági rendszerben született. A mai globális gazdasági versenyben a munkaerő alkalmazásának is meg kell felelnie a hatékonyság követelményének. A munkajognak elő kell segítenie a munkahelyteremtést a vállalkozások fejlődését és a befektetések ösztönzését. A munkavállalók érdekeit szem előtt tartó, egyúttal piacbarát szabályozás ugyanis jelentősen befolyásolja egy ország versenyképességét.

-   Fenntarthatóság: A technikai fejlődés, a gyors piaci változások és a munkaerő-piacok összetettsége miatt szükségessé vált a rugalmasság és az átláthatóság érvényesítése mellett megvalósuló differenciált szabályozás,

-   Jogbiztonság: A munkavállalók és munkáltatók egyaránt érdekeltek egy könnyen, jogi képzettség nélkül is érthető és használható Munka Törvénykönyve megalkotásában. Az egyértelmű és más jogszabályokkal összhangban lévő szabályok a költséges jogviták nagy részét elkerülhetővé teszik.

-   Rugalmasság: A jelenlegi szabályozás indokolatlanul merevvé tette a munkafeltételeket és a felek közötti megállapodás lehetőségét.  Márpedig a munkahelyek védelme a munkavállaló és a munkáltató közös érdeke. A felek közötti kölcsönösen előnyös megállapodásokhoz rugalmas keretekre van szükség.

A felsorolt szervezetek támogatni kívánják a jogalkotók munkáját, szakmai együttműködést ajánlanak új munkajogi szabályozás létrehozásához. Fontosnak tartják, hogy az új törvény a foglalkoztatás növelésének elősegítése érdekében mielőbb megszülessen.

 

    Kiadó: Magyar Szolgáltatóipari és Outsourcing Szövetség