Az MDF szerint a gazdasági válság miatt veszélybe került a lakossági szelektív hulladékgyűjtés, mert drasztikusan csökkent az újrahasznosítható nyersanyagok iránti kereslet, s ezzel párhuzamosan ezek világpiaci ára is jelentősen visszaesett - mondta Katona Kálmán, a párt országgyűlési képviselője, aki bejelentette, hogy a nehéz helyzetbe került cégek megsegítésére az MDF javaslatot dolgozott ki.
Az MDF szakmai szervezetekkel egyeztetve az javasolja a kormánynak, hogy a növekvő készletek finanszírozása érdekében biztosítson kedvezményes hitelt az ágazat vállalkozóinak számára, a likviditás fenntartása érdekében pedig a meglévő hitelekre - a kamatfizetés teljesítése mellett - hirdessen 12 havi moratóriumot - mondta a Környezetvédelmi Bizottság elnöke.
Az MDf-es politikus hozzátette: szükség van továbbá a korszerűsítésekre megkötött pályázatok követelményeinek felülvizsgálatára, és a korábban, más piaci környezetben meghatározott feltételek esetleges átmeneti felfüggesztésére. Ugyanígy kívánatos lenne a gyártók hulladékhasznosítási kötelezettségeit differenciálni, esetleg felfüggeszteni, valamint a munkahelyek megtartása érdekében érdemes lenne átgondolni a járulékkedvezmény biztosítását a szelektív hulladékgyűjtésben érdekelt cégek esetében.
Katona Kálmán úgy vélekedett, a lakossági szelektív hulladékgyűjtést mindenáron fenn kell tartani, hiszen ez elemi környezetvédelmi érdekünk.
El mondta, a műanyaghulladékok piacán - a járműipar és az építőipar visszaesésének következtében - ötven százalékos áresést lehet tapasztalni, ezért a megrendelések értéke a nullához közelít. Hasonló jelenséggel lehet találkozni a papírhulladékok, illetve az építőipar visszaesése miatt az acél- és nemesfémhulladékok piacán is.
Az árcsökkenés következtében gazdaságtalanná válhat a begyűjtés és a feldolgozás rendszere, míg a másodnyersanyagok piacának beszűkülése az eladhatatlan készletek felhalmozódásához vezet. Ennek ellenére a hulladékkezelő és hasznosító vállalatoknak át kell venniük a begyűjtött anyagokat, el kell végezniük az előkezelést és a hasznosítást, be kell rendezkedniük az előállított másodnyersanyagok tárolására és állagmegóvására, aminek komoly költségvonzata van, így a segítség mindenképpen indokolt - mondta Katona Kálmán.
--------------------------------------------------------------------------------
A gazdasági válság következtében veszélybe került a szelektív hulladékgyűjtés
A lakossági szelektív hulladékgyűjtés veszélybe került, mert drasztikusan csökkent az újrahasznosítható nyersanyagok iránti kereslet és ezzel párhuzamosan a világpiaci ára.
A szelektív hulladékgyűjtés működtetése érdekében állami beavatkozásra van szükség.
A költségvetés újratervezésénél figyelembe kell venni a termékdíj befizetések várható jelentős csökkenését!
A műanyaghulladékok piacán (LDPE, HDPE, PP, PET) az 50%-os áresés – a járműipar és az építőipar visszaesése következtében – a megrendelések értéke a nullához közelít. A papírhulladékok piacán mintegy 50 százalékos a visszaesés, a kereslet drasztikus csökkenése következtében. Az acél és nemesfém hulladékok piacán is 50 százaléknál nagyobb az árcsökkenés és kereslet visszaesése, mert ezen anyagok legnagyobb piaca szintén az építő- és autóipar.
Az ár csökkenése következtében gazdaságtalanná válhat a begyűjtés és feldolgozás rendszere, a másodnyersanyagok piacának beszűkülése pedig eladhatatlan készletek, felhalmozódásához vezet.
A lakossági szelektív hulladékgyűjtést mindenáron fenn kell tartani. A szelektív hulladékgyűjtés elemi környezetvédelmi érdekünk, mert a begyűjtésben minden ember érintett, mert annak megszervezése, felépítése és a tudatformálás területén elért eredménye nem veszhet kárba. Át kell segíteni a rendszert és a környezettudatosságot a válság utáni időkre.
A hulladékkezelő és hasznosító vállalatoknak át kell venniük a begyűjtött anyagokat, el kell végezniük az előkezelést és a hasznosítást. Be kell rendezkedniük az előállított másodnyersanyagok tárolására, állagmegóvására. Ezeknek komoly költségvonzata van. A mintegy 200 Mrd Ft értékű, hozzávetőlegesen 20 ezer embert foglalkoztató ágazat összeomlása közvetlenül veszélyeztetné a lakosság egészségét, a természeti környezet állapotát. (ld. Nápoly-i szemétkatasztrófa)
A hulladék feldolgozó társaságoknak az alábbi állami beavatkozásra van szükségük:
- a növekvő készletek finanszírozása érdekében a kedvezményes hitel biztosítására
- a likviditás fenntartása érdekében meglévő hiteleikre 12 havi moratórium, a kamatfizetés teljesítése mellett
- a már megkötött korszerűsítési célú, pályázati szerződések teljesítmény követelményeinek felülvizsgálatára, esetleg átmeneti felfüggesztésére.
A koordináló szervezetek szintjén:
- a gyártók hulladékhasznosítási kötelezettségeit – ahol kereset hiányában a hasznosítás nem valósítható meg – differenciálni, esetenként felfüggeszteni.
- a munkahelyek megtartása érdekében járulékkedvezmények biztosítása.