A hazai biotermékek kiskereskedelmi forgalma a 2022-ben mért 28,5 milliárd forintról 2024-re 38,7 milliárd forintra emelkedett, ami 36 százalékos növekedés - közölte a NielsenIQ (NIQ) adatai alapján az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) szerdán.
ozzátették, hogy a NIQ adatgyűjtése nem érinti a bioélelmiszerekre specializálódott kiskereskedelmi egységeket, a piacokat, a közvetlen értékesítést, illetve nem terjed ki az olyan termékcsoportokra, mint például aszalványok, száraz hüvelyesek, pékáru. Ezért a nem mért szegmensekre a kutatók becslést végeztek, így a gyűjtött adatokat kiegészítve jutottak arra a megállapításra, hogy a teljes biopiac körülbelül 0,8-1 százalékát adja a kiskereskedelmi élelmiszerforgalomnak Magyarországon, a számítások alapjául a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szolgáltak.
Rámutattak, hogy míg Európában a biotermékek forgalomnövekedése 2022 és 2023 között 3 százalékos volt, Magyarországon ez a fejlődés a NIQ által mért termékkategóriákban elérte a 19 százalékot. A teljes képhez azonban hozzátartozik, hogy Európában átlagosan 66 eurót (körülbelül 25 000 forintot) Magyarországon viszont egyelőre csupán 10 eurót (körülbelül 4000 forintot) költenek a lakosok évente biotermékekre.
Közölték a KSH adatai alapján, hogy az élelmiszerek éves inflációja 2022 és 2024 között 35 százalékos volt, a biotermékek átlagára viszont 25,2 százalékkal emelkedett, így szűkült az olló a bio és a nem bio termékek ára között.
A hagyományos kiskereskedelemben pénzforgalmi adatok szerint a legnépszerűbb termékek a biobébiételek, amelyek forgalmi eladási értéke 2022 és 2024 között 6,4-ről 8,6 milliárd forintra nőtt. A hipermarketek, szupermarketek és diszkontok adatait összesítő (úgynevezett modern kiskereskedelem) piacfelmérésből pedig azt látják, hogy a biozöldségek és -gyümölcsök érték el a legnagyobb értékesítési forgalmakat.