A KSH jelentése szerint gyorsabb a gazdasági bővülés

Gazdaság - 2006-06-28

Az idén az első negyedévben a GDP 4,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az előző évinél gyorsabb bővülés a bruttó állóeszköz-felhalmozásra, az élénk exportra és az ipari termelésre támaszkodott - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) összesítéséből.

A termelési oldalról az élénkülés teljes egészében az iparnak köszönhető, amely az első négy hónapban átlagosan 10 százalékkal növelte termelését. A teljes munkaidőben foglalkoztatottak bruttó átlagkeresete január-áprilisban 169.300 forint, a nettó kereset pedig 111.300 forint volt. A nemzetgazdaság egészében ez a reálkereset 5,7 százalékos növekedését jelenti 2005 első négy hónapjához képest. A versenyszférában gyorsabban nőttek a nettó keresetek, mint az állami szférában.

 

A Pénzügyminisztérium előzetes adatai szerint az államháztartás pénzforgalmi szemléletű egyenlege a helyi önkormányzatok nélkül az év első öt hónapjában az egy évvel korábbinál 143 milliárd forinttal magasabb, 981 milliárd forintos hiányt mutat. A deficit növekedése a központi költségvetés előző évinél 179 milliárd forinttal nagyobb hiányának, az elkülönített állami pénzalapok 2 milliárd forinttal kisebb aktívumának, továbbá a társadalombiztosítási alapok 38 milliárd forinttal mérsékeltebb passzívumának egyenlegeként alakult ki. Az államháztartás nem konszolidált bevételei 12,9 százalékkal, a kiadásai 13,7 százalékkal haladták meg a tavaly január-májusit.

   

A munkaerőpiacon a 2006. március-májusi időszakban markáns változást jelentett, hogy a foglalkoztatottak száma - 3,928 millió - a mintavételi hibahatárt meghaladó mértékben, 42 ezer fővel emelkedett a 2005. március-májusi időszakhoz képest. A munkanélküliek száma 309 ezret tett ki egy év alatt viszonylag mérsékelten, 7 ezer fővel nőtt, így a munkanélküliségi ráta 0,1 százalékponttal, 7,3 százalékra emelkedett, ugyanakkor a 2005. december-2006. februári értékhez képest fokozatosan mérséklődött.

    

A fogyasztói árak előző hónaphoz viszonyított emelkedése májusban 1 százalékos volt. Ez túlnyomórészt az élelmiszerek 2,5 százalékos és az egyéb cikkek 1,5 százalékos drágulásából adódott. Az élelmiszerek közül az idényáras termékek, az egyéb cikkek közül pedig elsősorban az üzemanyagok ára emelkedett jelentősen, 15, illetve 4,5 százalékkal. Az egy évvel korábbihoz viszonyítva májusban 2,8 százalékkal emelkedtek az árak. A májusi növekedés volt az idén a legnagyobb, bár az előző négy hónaphoz hasonlóan továbbra is alacsonyabb a tavalyi év hasonló időszakához képest.

(MTI)