- Jelenleg a mezőgazdasági termelők 17 százalékának van mezőgazdasági végzettsége - mondat Weisz Miklós, az Agrya társelnöke csütörtökön Budapesten egy, az agrárfoglalkoztatást elemző szakmai konferencián. A Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége által szervezett konferencián mutatták be A mezőgazdasági képzettségűek társadalmi jellemzői című kiadványt, amely a 2011-es népszámlálás és a 2010-es mezőgazdasági összeírás adatai alapján elemzi a termelők helyzetét.
Laczka Éva, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) alelnöke elmondta: a 2011-es adatok szerint az országban a népesség 2 százalékának, mintegy 200 ezer embernek van valamilyen mezőgazdasági végzettsége. A mezőgazdasági szakemberek mintegy 60 százaléka férfi, és az adatokból az is kitűnik, hogy a mezőgazdasági végzettségűek többsége nem a saját szakmájában dolgozik.
Laczka Éva beszélt arról is, hogy a 2010-es mezőgazdasági összeírás adatai alapján a gazdasági szervezetekben dolgozó vezetők végzettségét vizsgálva az derül ki, hogy az irányítók csaknem háromnegyede - mintegy 7 ezer ember - rendelkezett valamilyen mezőgazdasági szakirányú végzettséggel. Összességében a szakirányú végzettségű vezetők közül 60 százalék felsőfokú, 31 százaléknak középfokú, 9 százaléknak pedig alapfokú szakképzettsége volt.