A pólus programok tapasztalatairól, Lillafüreden

Gazdaság - 2008-03-29

 A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Fejlesztési pólusok és klaszterek a gyakorlatban - nemzetközi példák, hazai megvalósítás címmel 2008. március 27-én nemzetközi konferenciát tartott Lillafüreden. A rendezvény célja az volt, hogy nemzetközi és hazai szakértők segítségével bemutassa a legsikeresebb nemzetközi pólus- és klaszterfejlesztési modelleket, tájékoztatást nyújtson a magyar Pólus Programról és lehetőséget adjon a szakmai véleménycserére.

A konferencián részt vett Danuta Hübner, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős biztosa, valamint Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter.

 

 A 2005-ben elindult Pólus Program lényege, hogy olyan versenyképességi központok - pólusok - alakuljanak ki az országban, amelyek a területeiken működő vállalkozások, kutatási-oktatási intézmények fejlődése révén egy-egy szakterületen nemzetközi szinten is jelentős pozíciót érnek el, és ezáltal számottevő mértékben hozzájárulnak a magyar gazdaság versenyképességének növeléséhez. A nemzetközi tapasztalatok alapján kidolgozott program megvalósításához az Új Magyarország Fejlesztési Terv pályázatai nyújtanak anyagi segítséget. Magyarországon Budapestet, Debrecent, Győrt, Miskolcot, Pécset és Szegedet jelölték ki pólusvárosnak, míg Székesfehérvár és Veszprém fejlesztési társközpontok.

 

 

A csütörtökön megrendezett konferencia keretében magyar és külföldi előadók nyújtottak betekintést az eddig megvalósult legsikeresebb modellek működésébe, továbbá lehetőség nyílt a szakmai tapasztalatcserére és kötetlenebb eszmecserére is a magyar pólusprogram jövőbeli lehetőségeiről.

 

 A konferenciát Egyed Géza, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára nyitotta meg, majd három sikeres európai modell ismertetése következett. Finnországból Jaakko Helenius, a Helsinkiben kiépült üzleti és tudományos központ, a Helsinki Business and Science Park ügyvezető igazgatója tartott előadást. Őt az ír ipar átalakításáért felelős Enterprise Ireland program vezetője, Monica Flanagan követte. Végül Alain Griot, a Francia Iparügyi Minisztérium képviseletében átfogóan mutatta be a francia pólus rendszert, kitérve a fő stratégiákra, az irányítás és a koordináció módjára.

 

 A nemzetközi példák ismertetése után ünnepélyes szerződés-aláírás keretében került sor a Magyar Anyagtudományi és Nanotechnológiai Klaszter megalapítására.

 

 A délután folyamán Zombori Zita, a Pólus Program Iroda vezetője tartott előadást a magyar pólus programról, a már látható eredményekről, valamint a jövőbeli lehetőségekről. Zombori Zita részletesen kitért a 2008-as pályázatok gyakorlati tudnivalóira is.

 

 Ezt követően a fejlesztési intézményrendszer és a magyar piac meghatározó szereplői kötetlen kerekasztal-beszélgetés keretében megvitatták tapasztalataikat és eszmecserét folytattak a gazdasági versenyképesség növelésének további lehetőségeiről.

 

 

A konferenciát Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter és Danuta Hübner, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős biztosának beszéde zárta.