Csúcstechnológiát alkalmazó szélerőmű-generátor gyártóüzem alapkövét tették le pénteken Tiszaújvárosban; a hatmilliárd forint értékű beruházás megvalósulása után magas teljesítménytartományban működő generátorokhoz állítanak majd elő nagy pontosságú acélköpenyeket - közölte a Tisza Elektrometál Kft.
Az európai viszonylatban is ritkaságnak számító beruházás hazai beszállítókkal együttműködve valósul meg. A projekthez közel 1,5 milliárd forintos támogatást nyert a Tisza Elektrometál Kft. a Gazdasági Operatív Program pályázatán. A jövő év közepére felépülő üzemben évi 2500 darab világszínvonalú generátorház készülhet, megteremtve a komplett szélgenerátorok gyártásának lehetőségét is. A beruházás révén helyben 200 új munkahely jön létre, a beszállítóknál a projekt kapcsán alkalmazott dolgozók száma azonban ennél is nagyobb mértékben emelkedik.
A létesítendő 6000 négyzetméteres csarnokba nagyteljesítményű (2 megawatt fölötti) szélgenerátor-házak sorozatgyártására alkalmas gépsorokat telepítenek. Az üzem Európa legmodernebb, a precíziós generátorházakat sorozatban gyártani képes üzeme lesz. A cég a legfejlettebb technológiák alkalmazása, és a kiváló minőségű, precíziós megmunkálást igénylő alkatrészek nagy tömegben történő kibocsátása révén nemcsak hazánkban, de az Európai Unió viszonylatában is versenyelőnyt élvez. A várakozások szerint a cég a megcélzott mérettartományban az EU-ban 8-9 százalék körüli piaci részesedést szerezhet, árbevételét évi 5-6 milliárd forintra tervezik.
A generátor-házak gyártásához szükséges, többségében egyedi gyártású, részben sorozatban készülő precíziós megmunkáló berendezéseket a budapesti Excel-Csepel Szerszámgépgyártó Kft. gyártja. A nagy hagyományokkal rendelkező csepeli üzem 4,4 milliárd forint értékben szállít precíziós megmunkáló eszközöket a TEM számára.
A szélerőmű-piac fejlődése a gazdasági világválság hatására megtorpant ugyan, az Európai Unió és a világ vezető gazdasági hatalmainak törekvései nyomán azonban komoly lehetőségek állnak a szektorban érdekelt vállalatok előtt. A távolabbi jövőben további előrelépési lehetőséget kínálnak a 10 megawatt fölötti teljesítményű erőművi berendezések, amelyek gyártására a szükséges fejlesztések után szintén sor kerülhet Tiszaújvárosban.
A Tisza Elektrometál Kft. nem csak az EU-ban, hanem az egész világon tervez exportálni. Induló vállalkozásként rendkívüli lehetőség a vállalat számára, hogy kezdettől fogva olyan gyártókapacitást tud kialakítani, amellyel a jelenleginél alacsonyabb termelési költségek mellett képes sorozatban, határidőre előállítani a piac által igényelt összetételű és mennyiségű terméket. Az újonnan épülő gyártócsarnok szomszédságában már működő BanKonzult Energy gyáregységével és a különleges vákuumimpregnáló üzemmel együtt a szélgenerátorok komplett gyártása is lehetővé válik.
A Tisza Elektrometál Kft. ezen kívül számos osztrák és német vállalattal ápol partneri kapcsolatot, a jövőbeni megrendelők között szerepel egyebek mellett a német Repower beszállítójaként is ismert Vem-Sachsenwerke, a dán Vestast is kiszolgáló Elin Motoren GmbH, valamint a Siemens érdekeltségi körébe tartozó Loher.
A Tisza Elektrometál Kft. tulajdonosai között szerepel a BanKonzult cégcsoportot is birtokló Szemerey Tamás, valamint az osztrák Franz Hrachowitz, aki az Elin Motoren GmbH-t tulajdonló Trasys csoport meghatározó tulajdonosa. Utóbbi társaság kisebbségi tulajdonosai Dominik Brunner, valamint Gustav Hauschka.
A legnagyobb volumenű megrendelésekre a közelmúltban aláírt vevői szándéknyilatkozat alapján éppen az Elintől, Ausztria legnagyobb villamos gépgyártó vállalatától számíthat a Tisza Elektrometál Kft. A hatmilliárd forint értékű beruházás várhatóan 2011. július végén fejeződik be, a tulajdonosok hozzávetőlegesen 8 éves megtérülési idővel számolnak.