Aláírták a Déli Áramlat alapító okiratát

Gazdaság - 2010-01-30
Tető alá hozták a magyar-orosz gazdasági bizottság tegnapi ülésén a Déli Áramlat magyarországi projekttársaságának létrehozásáról szóló megállapodást. Bajnai Gordon miniszterelnök szerint a gázvezeték reális és komoly lehetőség arra, hogy Magyarország energiaellátása több lábon álljon.

Az oroszországi gázmezőkről Európa felé azért vna szükség újabb vezetékek megépítésére, mert nem elegendő a jelenlegi szállítókapacitás. Ugyanakkor szeretnék elkerülni a meglévő tranzitútvonalakat, Ukrajnát és Fehéroroszországot, mert velük gyakran merülnek fel ár- és tranzitdíj viták. A Malév sorsáról viszont továbbra sem született végleges döntés.

 

Aláírták a Déli Áramlat magyarországi projekttársaságának, a Déli Áramlat Magyarország Zrt. alapítói szerződését a magyar-orosz gazdasági bizottság tegnapi ülését követően a Parlamentben. A közös projekttársaság alapításáról szóló dokumentumokat - Bajnai Gordon miniszterelnök, valamint a kormányközi bizottság társelnökei, Viktor Zubkov, az Orosz Föderáció Kormányának első miniszterelnök-helyettese és Oszkó Péter pénzügyminiszter jelenlétében - az orosz Gazprom és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) képviselői látták el kézjegyükkel. A megállapodás megkötését követően a felek kezdeményezik a társaság hazai cégbírósági bejegyzését. A fele-fele arányban orosz és magyar tulajdonú Déli Áramlat Magyarország Zrt. tevékenysége a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakaszára vonatkozó megvalósíthatósági tanulmány elkészítésének szervezésére, illetve a gázvezeték létesítésének a finanszírozására, megépítésére és működtetésére terjed ki.

 

Bajnai Gordon miniszterelnök az esemény kapcsán elmondta: Magyarországnak minden reális lehetőséget meg kell ragadnia arra, hogy sokrétűbbé tegye energiabeszerzési forrásainkat. A rendelkezésre álló megoldások közül pedig az egyik reális és komoly lehetőség a Déli Áramlat megépítése. A kormányfő emlékeztetett arra, hogy a közelmúlt gázválságai felértékelték a több lábon állás jelentőségét Európában. Hozzátette: Magyarország eredményesen csökkentette sebezhetőségét, az 5,5 milliárd köbméteres gáztároló kapacitásnak, illetve a benne tárolt orosz gáznak köszönhetően.

 

Bajnai Gordon arról is beszélt, hogy további együttműködési lehetőséget nyújt a Paksi Atomerőmű tervezett bővítése is. A kapacitás megduplázásához orosz pályázókra is számítanak.

 

Az orosz fél részéről aláíró Alexander Medvegyev, a Gazprom vezetői bizottságának alelnöke, a Gazprom Export vezérigazgatója szerint "Magyarország csatlakozása ehhez a nagy volumenű közös vállalkozáshoz a Déli Áramlat projekt valamennyi résztvevője számára kiemelt jelentőségű fejlemény. Újabb bizonysága annak, hogy partnereink átlátják ennek az Európát átívelő infrastrukturális beruházásnak a kölcsönös előnyeit. Nincs kétségünk afelől, hogy a Déli Áramlat az európai felvevő piacok megbízható és rugalmas földgázellátásának biztosítéka lesz a jövőben."

 

A társalapító MFB vezérigazgatója, Erős János kiemelte, hogy "nagyon konstruktív tárgyalásokat követően került sor a magyarországi beruházás megvalósításában kulcsszerepet játszó vegyesvállalat alapító okiratának aláírására. Az MFB a magyar kormány törekvéseivel összhangban a jövőben is mindent megtesz azért, hogy a Gazprom partnereként közreműködjön a Magyarország és - tágabb értelemben Európa számára is - rendkívüli fontosságú Déli Áramlat gázvezeték megépítésében."

 

 Forrás:

www.nepszava.hu