Az amerikai pénzügyminiszter az EFSF forrásainak felemelését javasolja

Gazdaság - 2011-09-16

A jelenleg 440 milliárd eurós hitelkerettel rendelkező Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) forrásainak növelését javasolta Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter az eurózóna pénzügyminisztereinek a lengyelországi Wroclawban tartott pénteki tanácskozásán.

    Geithner szerint az emelésre azért van szükség, hogy elég tartaléka legyen az eurózónának Olasz- és Spanyolország esetlegesen felmerülő újabb problémáinak kezelésére, és a válság leküzdésére.

    Arról, hogy hogyan képzeli el Geithner az EFSF kiterjesztését, egyelőre nem derültek ki részletek, de a lépést hírügynökségi beszámolók szerint Németország, Ausztria, és több más tagállam is elutasítja.

    Az EFSF része annak az átfogó intézkedéscsomagnak, amelyről a pénzügyi válság hatására döntöttek az euróövezeti államok vezetői.

    Az EFSF-et 440 milliárd eurós elméleti, mintegy 250 milliárd eurós tényleges támogatási kapacitással hozták létre. A tovagyűrűző euróövezeti adósságválság hatására azonban korábban 440 milliárd euróra emelték a tényleges finanszírozási keretet, a garanciákat is tartalmazó elméleti keret 780 milliárd euróra növelése mellett. Ez a döntés azonban még az egyes tagállamok parlamenti jóváhagyására vár, így az év végéig véglegesíthetik.

    Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter a találkozón egyértelműen elutasította az EFSF forrásainak újabb, Geithner által javasolt növelését, mondván, hogy azt nem lehet a végtelenségig bővíteni.

    Elemzők arra is felhívták a figyelmet, hogy a vezető központi bankok csütörtökön bejelentett közös akciója visszavetheti a bankközi hitelezést; láthatóan az ezzel kapcsolatos aggodalmakat támasztja alá az is, hogy Timothy Geithner részt vesz a wroclawi találkozón.

    Az Európai Központi Bank (EKB) a brit jegybankkal, az Egyesült Államokban a központi bank szerepét betöltő Feddel, valamint a japán és a svájci jegybankkal közösen kezd összehangolt akcióba, hogy kellő mennyiségben juthasson dollárhoz az euróövezeti bankrendszer, és közösen tesznek lépéseket a dollárlikviditás biztosítása érdekében.

    Körvonalazódik ugyanakkor a megoldás a finn kifogások ügyében: az északi ország korábban fedezetet követelt Görögország támogatása fejében, és beszámolók szerint most olyan döntés születhet, amely minden tagállamra vonatkozik, de a feltételek miatt várhatóan csak Finnország fogja igénybe venni (az országnak ez belpolitikai kényszer, szerepel a koalíciós szerződésben).

    A szabályozást diplomáciai források szerint úgy alakítják, hogy az EFSF-en keresztül hitelt nyújtó állam lemond a kamatokról, valamint hogy az EFSF-et 2013-tól felváltó Európai Stabilitási Mechanizmusba (ESM) történő befizetéseit nem öt részletben, hanem egy összegben teljesíti.

    A 17 euróövezeti pénzügyminiszter abban is megállapodott Wroclawban Geithnerrel, hogy az Egyesült Államok és az euró-tagállamok együttműködnek a pénzügyi piacok stabilizálásában. Wolfgang Schäuble (CDU)  német pénzügyminiszter a találkozó előtt elmondta:  "Az Atlanti-óceán mindkét partján meg kell oldanunk problémáinkat, mert a pénzügyi piacok instabilitása a fő oka annak, hogy világszerte a gazdaság növekedés lassulásától kell tartani".