Az ellenőrző hatóságok működjenek együtt! Közös adatbázissal elkerülhető a gazdák vegzálása

Gazdaság - 2010-11-25
A Közös Agrárpolitika adminisztrációs szabályainak kettős követelménynek kell megfelelniük: igazolniuk kell az adófizetők felé a mezőgazdasági pénzek szabályszerű és célhoz kötött kifizetését, azonban nem jelenthetnek túlzott adminisztratív terhet és ezzel ésszerűtlen többlet-kiadásokat a gazdáknak.

Jelenleg ez az egyensúly megbomlott, a gazdákat agyonnyomja az uniós támogatással járó adminisztratív teher, amelyet a nemzeti jogalkotás további, gyakran felesleges szabályokkal bonyolít  - hangsúlyozta Tabajdi Csaba, az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottságának tagja, a Közös Agrárpolitika egyszerűsítéséről rendezett plenáris vitához benyújtott írásbeli hozzászólásában.

 

    A magyar képviselő kifejtette:  az egyik legfontosabb feladat lenne a  kettős szabályozás  megszűntetése. Több tagállam az uniós jogszabályokban előírtnál szigorúbb nemzeti követelményeket támaszt. Ez már önmagában torzítja a versenyt az EU belső piacán. 

 

Célszerű lenne továbbá, ha a kölcsönös megfeleltetést ellenőrző különböző tagállami hatóságok, és azok részlegei egyeztetnének annak érdekében, hogy ugyanazt a gazdálkodót rövid időn belül ne keressék fel más-más ellenőrzésekkel. Magyarországon is gyakran előfordul, hogy a hatóságok nem hangolják össze ellenőrzéseiket, így a gazdák ahelyett, hogy a termeléssel foglalkoznának, kénytelenek az újabb és újabb vizsgálatoknak megfelelni. Az eljárások összehangolását egy közös adatbázis felállításával meg lehetne oldani, ami a telekommunikáció és az informatika mai fejlettsége mellett nem jelenthet problémát  - emelte ki Tabajdi Csaba.

 

A szocialista delegációvezető a Közös Agrárpolitika 2013-at követő reformja során a támogatások adminisztrációjának további egyszerűsítését szorgalmazta.  Az Európai Bizottság reformtervezetében a környezetvédelmi támogatások megmaradnak a II. pillérben, de ezzel egy időben az I. pillér közvetlen kifizetéseinek kritériumaiba beépült ez zöld általány. Ma még nem ismeretes, hogy ennek utalása miként történik. Jó lenne, ha ez az alapvetően pozitív lépés nem hozna újabb adminisztrációs terhet a gazdáknak.