Az Equilor  szerint majd 2013-ban jön a neheze

Gazdaság - 2010-09-14

A jelenlegi rendkívül változékony pénzpiaci hangulatban a kormány szándékát, mely szerint nem kíván az IMF-fel újabb hitelszerződést kötni és a nemzetközi pénzpiacról akarja finanszírozni az államadósságot, több rizikó is övezi.

A hazai eszközök kockázati árazása, illetve az adósság után fizetett kamatok könnyen megugranak bármilyen kisebb bizonytalanságot keltő belföldi vagy nemzetközi hírre. Az Equilor Befektetési Zrt. elemzői arra számítanak, hogy az ősz folyamán egyre több külső és belső bizonytalanságot keltő hír fogja megrázni a piacokat, így a hazai pénz- és tőkepiacon volatilis mozgásokra érdemes felkészülni. Az ország adósságának finanszírozása legkésőbb az önkormányzati választások után ismét az érdeklődés középpontjába kerülhet, amikor a kormány az Equilor várakozásai szerint előállhat egy újabb intézkedési csomaggal.

 

A nemzetközi hitelminősítők szerint a kormány és az IMF közötti tárgyalások megszakadása a magyar gazdaság növekedési kilátásaira is negatívan hat. A magas, a GDP jelenleg mintegy 83 százalékát kitevő államadósság miatt jelezte több nemzetközi hitelminősítő, hogy amennyiben nem történik meg a hiteles adósságcsökkentő-stratégia kialakítása, abban az esetben a forintban, illetve devizában jegyzett magyar eszközök adósságkockázati besorolásának rontását helyezik kilátásba, mivel változatlan struktúrák mellett hazánk eladósodottsága tovább nőhet.

 

Ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy ősszel – amennyiben nem történik meg a kedvező gazdaságpolitikai fordulat – a Moody’s Investors Service egy kategóriával lefokozhatja a magyar adóskockázati besorolást, amelyet rossz esetben más hitelminősítők, így a Fitch és az S&P is követhet. Az előbbi lehetőségét mostanra gyakorlatilag már beárazta a piac – utóbbiról viszont még nincs szó –, ezért különösebb pánikszerű reakcióra egy esetleges Moody’s leminősítés esetén nem számít az Equilor.

 

Az Equilor Befektetési Zrt. (továbbiakban Equilor) elemzői szerint az ország kockázati szintjének hosszú távú emelkedését azzal lehetne elkerülni, ha a kormány legalább egy közép és egy hosszabb távú államháztartási hiánypályát tudna felvázolni, akár a korábban Brüsszel által is elfogadott Konvergencia Program alapján. Egy ilyen stratégia kidolgozását azért is tartanák helyesnek az Equilor elemzői, mert a kormány így több forgatókönyvvel is rendelkezne arra az esetre, ha az említett külső piaci környezet tőlünk független okok miatt borússá válna.

 

 

 

Az Equilor ezért úgy látja, hogy a piac gyakorlatilag ugyanazt várja a kormánytól, mint az IMF, azaz hiteles adósságpálya felvázolását, illetve a magyar gazdaság növekedését régóta gúzsba kötő problémák kezelését. Utóbbi azonban a nagyobb ellátórendszerek strukturális átalakítása nélkül elképzelhetetlen. Az Equilor szerint a piac jól fogadná, ha a kormány őszre ígért újabb kiigazító programja néhány pontban érintené az ellátórendszereket, így elsősorban az egészségügyi és a nyugdíjrendszert és nem csupán a rövid távra szóló fiskális egyensúly megteremtéséről szólna.