Az Európai Unió szakemberei a vidékfejlesztésről

Gazdaság - 2008-09-11

Az Európai Unió szakemberei a vidékfejlesztésről, a vidéki foglalkoztatásról tanácskoznak a Debreceni Egyetemen  Az Európai Unió kiemelten foglalkozik a vidékfejlesztés, valamint a vidéki és urbánus foglalkoztatottság kérdéskörével. A Debreceni Egyetem Agrár- és Műszaki Tudományok Centrumában a nyolc ország részvételével zajló RuralJobs európai uniós kutatási projekt fő célja a vidéki foglalkoztatás új lehetőségeinek feltárása.

A vidéki és urbánus foglalkoztatottság között – a minőségi és a mennyiségi mutatók tekintetében egyaránt – jelentős különbségek észlelhetők, melynek kiegyenlítése az Európai Unió egyik kiemelt témája. Többek közt ennek köszönhető, hogy az EU-n belül növekvő igény merül fel arra, hogy az egyes régiók innovatív módon megosszák gyakorlataikat egymással a vidéki területek foglalkoztatásának elősegítésére.

 

Az EU 7. keretprogram részeként megvalósuló nemzetközi kutatási projekt, a RuralJobs, melyben nyolc ország szakemberei vesznek részt, a vidéki foglalkoztatás helyzetének alakulását, így a különböző régiókban tapasztalható tendenciákat vizsgálja és próbál gyakorlati tapasztalatokon alapuló megoldást adni a tagállamok számára.

 

A kutatási program kapcsán a Debreceni Egyetem Agrár- és Műszaki Tudományok Centrumában megrendezett tanácskozáson angol, francia, litván, bolgár, olasz, román, spanyol és magyar projekttagok cserélik ki tapasztalataikat és tárgyalják meg a soron következő feladatokat a vidéki foglalkoztatás aktualitásaival kapcsolatban. A két és fél éves program egyik legfőbb célja, hogy a foglalkoztatási lehetőségeket befolyásoló faktorok hatását tisztázza a különböző típusú vidéki régiókban, így hazánkban, az Észak-Alföld régióban is. 

 

„A vidéket gyakran sújtó foglalkoztatási nehézségek hátterének feltárása mellett a RuralJobs projekt további fontos célkitűzése a foglalkoztatás új lehetőségeinek feltárása az egyes régiók sajátosságainak megfelelően. A vidéki foglalkoztatás alakulását a városok foglalkoztatottságához viszonyítva érdemes vizsgálni, hiszen a legújabb kutatási tapasztalatok szerint számos vidéki régióban az utóbbi években a vidéki foglalkoztatás javuló tendenciát mutat, mindezek ellenére a lemaradás az urbánus területekhez képest még mindig jelentős” – tájékoztatott Dr. Nagy János, az Agrár- és Műszaki Tudományok Centrumának elnöke.