A közlemény emlékeztet arra, hogy a Hivatal a nemzetközi munkaügyi normák valamint az összehasonlító munkajog és gyakorlat tükrében vizsgálta a jogszabálytervezetet a hat magyar szakszervezeti konföderáció (ASZSZ, ÉSZT, LIGA, MSZOSZ, MOSZ és SZEF) kérésére. Észrevételei a törvény tervezetének 2011. szeptember 26-i állapota alapján készült angol fordítást figyelembe véve születtek, amelyről november 9-én adta ki szakvéleményt.
A hivatal közölte: úgy tájékoztatták, hogy ez a tervezet tükrözi a kormány, a munkaadói szervezetek és szakszervezetek közt 2011. szeptemberében lezajlott konzultációk eredményét. A közlemény hangsúlyozza: az ILO tisztában van azzal, hogy a törvényjavaslatban további változások keletkezhettek a kormány és a szociális partnerek közti későbbi tárgyalások eredményeként.
A hivatal leszögezte: az észrevételek azzal a céllal készültek, hogy segítsék a szociális párbeszéd folyamatát az 1976. évi 144. számú Egyezmény a háromoldalú (tripartit) tanácskozásokról (nemzetközi munkaügyi normák) szellemében, amelyet Magyarország 1994-ben ratifikált.
Az észrevételek készítésekor a Hivatal az ILO Felügyeleti szerveinek (Egyezmények és Ajánlások Alkalmazását Vizsgáló Szakértői Bizottság, valamint az ILO Szervezkedési Szabadság Bizottsága) mérvadó joggyakorlatára hivatkozott, amelyek azt vizsgálják, hogy az ILO tagállamai miként alkalmazzák az általuk ratifikált Nemzetközi Munkaügyi Egyezményeket törvényeikben és a gyakorlatban.
A közlemény ismerteti: Magyarország összesen 72 ILO Egyezményt ratifikált, beleértve a nyolc alapvető Nemzetközi Munkaügyi Egyezményt, amelyek a munka világára vonatkozó alapvető elveket és jogokat rögzítik: szervezkedés szabadsága, a kollektív alku jogának hatékony elismerése, a kényszermunka és a kötelező munka valamennyi formájának felszámolása, a gyermekmunka hatékony eltörlése, valamint a megkülönböztetés felszámolása a foglalkoztatás és a szakmák körében.
Közleményében az ILO hangsúlyozza: továbbra is készen áll, hogy minden támogatást megadjon, amire tripartit tagjainak szükségük lehet Magyarországon.